Вълкът изправи едни срещу други ловци и природозащитници. Авджии са силно притеснени от „Плана за действие за вълка в България“. Целта му е правилното управление на популацията на хищника. Той включва забрана за отстрел в период от 1- ви април до 30- ти юни, когато се раждат и се отглеждат малките. Планът е изработен от редица институции.

„Трябва да е ясно за хората в страната, че за най-големите популации на едри хищници в Европа се считат мечката, вълкът и рисът. Най-голямата популация на тези видове е в Румъния и в България. Учудващо защо Европа ни натиска и налага рестрикции по не мога да кажа ликвидирането или унищожаването на хищника, а по-скоро до регулирането му. Никой не иска гората да остане без вълци. Хубаво е да ги има, но да са в нормални и поносими граници“, коментира темата пред Gramofona.com Невен Каравасилев- секретар на ловно-рибарското дружество "Лебед” в Бургас.

През 2000 година появата на вида в Странджа е била много рядко явление, а години по-късно популацията вече е нараснала, каза Каравасилев.

Данните сочат, че през 2006 година вълците започват да нападат домашни животни, а три години по-късно вълк слиза директно в едно от странджанските села -Крушевец.

„Незнайно как и защо попадна там. Бяха го убили с тояги в циганската махала. Лично отидох да го видя дали не е болен или ранен. Оказа се, че бе по-слаб, но иначе си беше добре“, припомня си Невен.

Единственият начин за регулиране на популацията той вижда в отсрела на вида. Каравасилев коментира, че никой в България не може с точност да каже колко трябва да са вълците, за да съществуват реално като популация. „Старите писания по въпроса в Лесотехническия университет навремето бяха, че за да съществува вида и да допринася за правилното развитие на дивеча в България, броят долу горе трябваше да е между 600 -1000 екземпляра.

В момента говорим за популация над 2000 за цялата страна. Тук в Странджа беше тихо от вълци, сега не е така“, категоричен е Каравасилев.

„Природозащитниците упорстват в лицето на Елена Цингарска, която застъпва пазенето на стадата с каракачански кучета. Ние така сме се набъркали в екологията на гората и полето, че няма как без нас да минат нещата.

По-скоро трябва да се пипа много нежно и интелигентно, в никакъв случай не сме за капани и отрови. Против улавянето и на малки вълчета сме. Просто искаме да ловуваме нормално, без забранени от закона средства“, обясни Каравасилев.

„Планът за действие на вълка в България се подготвя от няколко години. В него не участваме само аз и ловците, а всички заинтересовани групи по темата -  отговорните инстритуции за този вид, които са Министерството на околната среда и водите/МОСВ/ и Министерството на земеделието и храните. Решението за забрана на отстрела в периода от 1- ви април до 30- ти юни, бе на работната група. Ловците също бяха съгласни за този период, но в последния момент някой си смени мнението и нещата тръгнаха в друга посока“, обясни пред Gramofona.com Елена Цингарска, биолог от сдружението за дива природа "Балкани". Тя поясни, че на срещите с всички институции са били представени данни, от които става ясно, че точно в горепосочения период вълкът ловува минимално.

„Това е периодът, в който се излиза най-малко, защото тогава раждат и другите видове. Животните са оставени на спокойствие и са единици вълците, които са убивани през този период.

Ловците много добре знаят, че този период няма да ощети техните ловни страсти с кой знае колко“, поясни Цингарска.

Според нея не авджиите са тези, които определят популацията на вълка, а биолозите. Тя обобщи, че численост на вида се прави много трудно. Нейните данни се разминават с тези на ловците и сочат 700-800 индивида през пролетно време, преди раждането на малките.

Планът за действие за вълка в България ще бъде внесен утре в МОСВ, след което Министерството до месец трябва да излезе със становище по него. След това той ще премине на съгласуване през Министерството на земеделието и храните.