Живко Табаков е роден на 6 септември 1977 година в Бургас. Завършил е „Управление на хотелиерството и ресторантьорството”, „Икономика на туризма” и „Международен бизнес”. Работи като мениджър в сферата на туризма. От лятото на 2013 година е председател на бургаската структура на „Движение България на гражданите". Семеен. Живко Табаков е втори в листата на Реформаторския блок в Бургас. Интервю на Gramofona.com с Живко Табаков.

Г-н Табаков, опишете се с няколко изречения. Какъв човек сте?

-  Нормален човек съм. Обичам работата си, харесва ми да общувам с много хора, имам семейство и много приятели.

Какво е за вас семейството?

-  Всичко.

Семейството пречи или помага на кариерното развитие на мъжа?

-  Моята съпруга е изключителен човек,  винаги ми помага и то не само за кариерното ми развитие, но и затова да се чувствам щастлив, обичан и удовлетворен.

Какви бяха първите думи на съпругата Ви, когато разбра, че ще се захванете с политика?

-  Тя вече е свикнала с динамичния начин на живот, който водя, и подобни решения не могат да я уплашат. Подкрепи ме, както ме е подкрепяла винаги досега, за което й благодаря.

Много хора са разочаровани от управлението в България през последните 25 години. Вие лично защо решихте да се занимавате с политика?

-   Трудно се разочаровам. Предпочитам да се опитам да променя нещата, вместо да се отчайвам и да се дистанцирам. Затова влязох в политиката преди две години, когато станах член на „Движение България на гражданите”. Влязох в политиката, когато прецених, че имам какво да дам на съгражданите си и на хората, с които имаме сходни виждания.

Вие сте втори в бургаската листа на Реформаторския блок. Какъв трябва да е политикът през 2014 г., за да отговори на големите очаквания и нужди на съвременното българско общество?

-  Всеотдаен, отговорен и търпелив. България има много проблеми, които изискват не само краткосрочни, но и дългосрочни мерки. Мисля, че е дошло времето, в което моето поколение трябва да поеме нещата в ръцете си и да направи каквото може за държавата. Може би затова политиците, от които има нужда България днес, трябва да бъдат и млади. За себе си ще кажа, че съм прагматичен човек и трудно ще чуете от устата ми да излизат гръмки обещания. От мен можете да очаквате много работа и усилия за постигане на истински резултати.

Като човек от „кухнята“ на туристическите неразбории как ще коментирате протеста на хотелиерите от Слънчев бряг миналата седмица и блокадата на пътя?

-  Колегите са прави. Туризмът е сектор, който е основополагащ за българската икономика, но въпреки това държавата упорито не го оценява като такъв. Колегите от бранша не искат да им се помага, а да не им се пречи. Те не искат държавата да им дава, а да стои зад тях, така както се случва в Гърция и Турция. Туризмът има нужда от инфраструктура, ефективна реклама и дългосрочна перспектива. Няма достатъчно пречиствателни станции, а водопречиствателните и водоснабдителните мрежи не са достатъчно ефективни. Има огромен проблем с отводнителните система за дъждовните води. Няма достатъчно полицаи, което създава условия за джебчийство и организирана престъпност в курортите. Решаването на всички тези проблем е правомощие на държавата. С това мисля да се занимавам, ако бъда избран за депутат в следващия парламент.

Основателни ли са исканията на хотелиерите и трябва ли да има Министерство на туризма?

-  Задължително е такъв важен сектор в икономиката да има свое министерство.

Какво трябва да се промени в туристическия бранш? 

-  Времената на големите бумове са към края си. Мисля, че вече е време да мислим за устойчивото развитие на бизнеса и погледът ни да стига много по-далеч от края на сезона.

Каква трябва да бъде политиката на България спрямо рускоговорящите туристи и визовия режим?

-  Руските туристи са важен компонент от туристическия пазар в момента. Те са структуроопределящи за този бранш и със сигурност ние трябва да се стремим да запазим тенденцията все повече руснаци да почиват в българските курорти. От това ще печелят преди всичко българските граждани. По отношение на визовия режим имам прагматично предложение – България да започне да издава пет годишни визи за руски граждани. Това ще облекчи визовия режим и ще даде възможност на много повече руски туристи да посетят нашата страна и да изхарчат парите си тук.

На какво разчитате по време на кампанията и как убеждавате избирателите да гласуват с Бюлетина № 7?

-  На себе си. Моята задача в тази кампания беше преди всичко да бъда честен с избирателите. Намираме се в тежка криза на доверието и тя няма да се реши с лъжи и високопарни фрази. Надявам се, не само през последния месец, но и през всички години, в които работя в региона, да съм успял да убедя максимален брой хора, че си струва да гласуват с номер 7 в бюлетината и с номер 2 в преференциалния вот.

За какво трябва да гласуват бургазлии на 5 октомври?

-  За себе си и бъдещето на децата си, защото всичко е в техните ръце.