След като светът постигна договореност с Иран за ядрената му програма, усилено се заговори за свалянето на санкциите, наложени на страната. Едно от най-очевидните последствия от подобна мярка ще е връщането на Иран на световния нефтен пазар. Държавата не е в първата тройка на най-богатите на нефт, но влиза в световната десятка. Vesti.ru публикува анализа на Майкъл Коен от Barclays, който определя и световния ТОП 10.

10. Нигерия е 10-та най-богата на нефт страна с доказан запас от 37,14 млрд. Барела. Черното злато е основен източник на приходи от 70-те години на 20 век. Спадът в цените на международните пазари обаче удари пряко нигерийската икономика. Нигерия ще трябва да се прави и с жестоката конкуренция на иранския нефт, когато той се завърне на световния пазар.

9. Либия има доказан запас от нефт в размер на 48,47 мрд. Барела. Икономиката на страната е напълно зависима от енергетиката. Нефтената промишленост на Либия обаче страда сериозно заради Ислямистка държава.

8. Русия се нарежда на 8-мо място с доказан запас от 80 млрд. барела. Москва положи доста усилия, за да отпаднат санкциите срещу Иран и смята това за своя лична победа. Аналитиците смятат обаче, че това може да доведе до проблеми, защото иранският нефт ще се превърне в основен конкурент на руския.

7. Обединените Арабски Емирства разполагат с доказан запас от 97,8 млрд. Барела. Това е още държава, чиято икономика пряко зависи от енергетиката. Модернизацията на ОАЕ започва преди 30 години, след като в страната е открит нефт. След спада на цените на международните пазари ОАЕ рязко увеличи добива. Основните находища на нефт и газ се намират в Абу Даби и Дубай.

6. Кувейт разполага с доказан запас от 104 мрд. Барела нефт и това нарежда страната на 6-та позиция. Близо половината от брутния вътрешен продукт на Кувейт се формира от добива на нефт. Властите имат амбицията до 2020 год. добивът да достигне до 4 млн. барела на денонощие.

5. Със своите 140,3 млрд. барела доказани запаси, Ирак се нарежда на пето място по количество нефт в света. Основният източник на доходи е именно нефтът. Понижението на цените през миналата година доведе до срив на държавните приходи с 30%.

През тази година Ирак бележи рекорден добив, но секторът среща огромни трудности заради Ислямистка държава. Бойците от ИДИЛ атакуват нефтените заводи и някои международни компании вече обявиха, че евакуират сътрудниците си.

4. Иран е четвъртата най-богата на нефт държава света. Има доказани запаси в размер на 157,3 млрд. Барела. В момента иранският нефт е една от най-коментираните теми. Според аналитиците, завръщането на дървата на нефтените пазари може да доведе до нов спад в цените. Може също така да обтегне отношенията на Иран със Саудитска Арабия и на Иран с Русия. Целият нефтен сектор на Иран се контролира от държавата.

3. Канада завършва ТОП 3 на най-богатите на нефт страни с доказан запас от 173,2 млрд барела. Канада изнася за САЩ и Европа и е най-големият задграничен доставчик на нефт в съединените щати.

Последните проучвания показват обаче, че канадският нефт съдържа близо 20% повече въглерод. Това на практика означава, че ако страната продължи да изнася нефт за САЩ там нивото на парниковите газове от автомобилите ще се увеличи, дори и ако потреблението на бензин остане на същото ниво.

Освен това основните находища на нефт в Канада се намират в битумни пясъци, а това изисква голямо количество вода и енергийни разходи за добив.

2. Саудитска Арабия се нарежда на второ място с доказан запас от 268,4 млрд. барела нефт. През миналата година това е и най-големият играч на нефтения пазар. През ноември 2014 год.

Саудитска Арабия се отказа да съкращава квотите за добив на нефт, след като цените започнаха да падат.
Тук любопитното е, че разположението на нефтените запаси в страната позволява тук нефтът да се добива с най-малко разходи.

1. Венецуела е най-богата на нефт държава в целия свят. Има доказани запаси от 297,7 млрд. барела. Страната е силно зависима от продажбата на „течното злато”, която формира близо 96% от експортните приходи, около 40% от държавните доходи и 11% от брутния вътрешен продукт. За това и понижението на цените на нефта през 2014 год. и рецесията доведоха до спад в икономиката на Венецуела.

 

Снимка: Vesti.ru