Световният ден на приятелството се отбелязва за четвърти път в историята на човечеството.

Учреден е с резолюция 65/275 на Общото събрание на ООН от 27 април 2011 г., за да се насърчи международното разбирателство и дружбата между различните народи и култури.

Идеята обаче е по-дълбока и засяга не само визираните неличностни връзки между различните народи и култури, държави и градове.

Психолозите определят приятелството като силна междуличностна връзка, която се изразява в поведение на сътрудничество и подкрепа, взаимно разбиране, уважение и привличане, както и прояви на помощ в случаи на нужда или криза. Приятелите са хора, които взаимно се радват на компанията си и проявяват лоялност един към друг, често до степен на алтруизъм. Обикновено споделят сходни вкусове и вършат заедно дейности, които са им приятни, помагат си в трудни моменти, обменят съвети и си връщат един на друг жестовете.

За някои хора приятелството означава и просто доверието, че другият няма да ти навреди.

Ценностите, които човек открива в приятелствата си с други хора, често са резултат от това, което те демонстрират като редовно поведение, при което един човек желае най-доброто за друг, реагира честно в ситуации когато е трудно истината да бъде изречена без да нарани чувствата, проявява симпатия, емпатия и взаимно разбирателство.

Различните видове приятелство варират по отношение на степента на близост или интимност между хората. Една от най-известните фрази за приятелството е казана от Аристотел:

"Какво е приятелят? Това е една душа, живееща в две тела."

Един ден любовта попиталa:
- Ти защо съществуваш, когато мен ме има?

Приятелството отговорило:
-За да донеса усмивка там, където ти оставяш сълзи !