Шестима от претендентите за кметския пост в Бургас се включиха в дебат за развитието на града по bTV. Общо 11 са кандидатите, от тях петима не взеха участие в разговора.
 
Настоящият кмет и кандидат за трети мандат Димитър Николов също не се включи. Според участниците, обаче битката за Бургас не е предрешена. Ето какво казаха те:
 
Кандидатът на БСП Евгений Мосинов подчерта, че не харесва начина, по който градът се управлява в последните 8 години. Досегашното управление на ГЕРБ – 8 години в лицето на кмета Димитър Николов, е неефективно в управлението на финансите, рисково на моменти, включително и влагането на 24 млн. във фалиралата КТБ, което изложи миналата година бюджета на риск, заяви той.
 
Всички бургазлии виждат, че е нужна промяна. Не може в един град да бъде занемарена духовността, не може вече втора година в един град основният храм на духовността да бъде в кръчма, заяви кандидатът на АБВ доц. Камен Сейменлийски. Според Сейменлийски в Бургас се харчат милиони по проекти, върху които липсва всякакъв обществен контрол.
 
„Не харесвам управлението на града. Бургас има нерешени екологични проблеми, има доста злополучни публично-частни партньорства, където частният интерес надделя над публичния”, посочи кандидатът на Атака Иван Иванов. „Трябва да се задвижи местната икономика, Бургас трябва да търси инвестиции”, каза Иванов.

 
Според Адреан Георгиев от Движение Демократично действие най-важната цел е да се чуе гласът на младите хора в управлението на Бургас. Стандартът на живот и покупателната способност на бургазлии е изключително ниска. Средната работна заплата в Бургас е по-ниска от тази за страната, отчете той.
 
Георгиев се обяви за пълна политическа и финансова децентрализация. Обществените поръчки в Бургас е обществена тайна, че се печелят само от фирми, които не са бургаски и са близки до централизираното управление в София, изтъкна Георгиев. С това мнение се съгласи и кандидатът на БСП.
 
Нела Иванова от Глас народен отбеляза, че основен приоритет трябва да е фактът, че млади хора в града почти не са останали, а търсят своето развитие в София или в чужбина. В управлението трябва да има по-голямо обществено участие, допълни тя.
 
Сергей Елфимов от Движение за радикална промяна на българската пролет Бургас се развива в правилна посока, но това не означава, че това е достатъчно.
 
 
 
Източник и снимка: bTV