Живко Минков Гърков е роден на 16.12.1965г. в  Средец. От 2000г. до 1 септември 2015г. е началник на Районна Служба Пожарна Безопасност и Защита на Населението гр. Средец. Ръководил гасенето на едни от най- големите горски пожари в България през 2000, 2001, 2007 и 2012 г. През 22- годишната си служба в органите на МВР е награждаван 14 пъти за професионални постижения. Носител на Почетния знак на МВР. Семеен, с две дъщери. Кандидат за кмет на Средец от коалиция НФСБ и СЕК.

Г-н Гърков, голяма част от живота ви е преминал в системата на МВР. 15 години сте бил началник на Районна Служба Пожарна Безопасност и Защита на Населението в Средец. Липсва ли ви старата работа?

-  22 години от живота ми преминаха в Районната служба по пожарна безопасност в община Средец. Когато започнах работа в службата имаше само два пожарни автомобила, при това много стари- единият на 25 години, другият на 30. В момента пожарната разполага с четири пожарни автомобила, от които само единият е доставен по линия на Министерство на вътрешните работи. За останалите сме положили много труд и усилия, за да ги намерим. Разполагахме с два гаража за пожарната, а в момента са три. Цялата дограма на пожарната е сменена без съдействието на МВР и със собствени сили направихме ремонт – изградихме санитарен възел, нова баня и климатици. Считам, че когато човек работи с хора, той трябва да им осигури оптимални условия на труд. Ако човек не обръща внимание на хората, с които работи,  не може да разчита на тях като служители.

Не че не ми липсва пожарната, просто не ми остава време да помисля за нея. Половината ми съзнателен живот е минал оттам и няма как да забравя, професията винаги ще ми бъде в сърцето, защото бивш пожарникар няма.

Да си градоначалник е не по малко екстремно и не по малко трудно, отколкото да си ръководител в пожарната служба. И в Общината има някои неща, които трябва да се решат наистина на пожар, тъй като не търпят отлагане. Който и да стане градоначалник на Средец, ще завари една Община с около милион задължения, при това само за първите шест месеца от 2015 година. Данните са отбелязани в отчета на настоящия кмет и кандидат за нов мандат Иван Жабов.

Г-н Гърков, защо избрахте да се кандидатирате за кмет на Средец?

-  Само и единствено с желанието да променя Общината, да я активирам и да спре това обезлюдяване, което е от няколко години насам, за да оставим хората в родния ни град -  това е основната ми задача. Задача - тежка, трудна и нерешима за ден-два, месец-два.

Обезлюдяването ли е най-големият проблем в Средец?

-  Превърнахме се в суровинен придатък на Бургас и на други градове като Айтос и Карнобат, където работят доста хора от Средец. Това вече се превърна в огромен проблем. Градът обезлюдява тотално по простата причина, че тук няма какво да се работи, а когато няма какво да работиш, търсиш друго място. И когато го намериш,  ако си семеен след време там отива и жена ти. Когато децата ти започнат училище, ти избираш да останеш на другото място, за да избегнеш пътуването и в определен момент губиш четири души за града.

Кой е магнитът, който ще издърпа младите хора обратно в града?

-  Само и единствено с реални инвестиции и разкриване на работни места, с търсене на сектори, които досега не са търсени може да се спаси обезлюдяването. Другият начин е туризъм и обединяване на всички културни ценности, които доволно ги има на територията на Общината и популяризирането им в цяла България и цял свят. Самите дадености на Общината предполагат това – ние сме само на 25 километра от морето и имаме възможност да привлечем туристи за селски, исторически, културен туризъм - неща, които бяха залегнали в програмите на  предишните ръководства, но за съжаление нещата не се докараха докрай. Имаме дребни мегалитни паметници, които задължително трябва да влязат в общия изглед на града.

Освен това граничим с Република Турция, което също би могло да се използва във връзка с проекти по трансгранично взаимодействие. Другият начин да се привлекат инвестиции е работа по европейските проекти от новия програмен период, защото без тях вкарването на свежи пари в Общината е много трудно.

Следващото, на което залагам е възстановяването на съществуващия контрол по отношение на изпълнението на тези проекти и задължителната прозрачност на изпълнението на каквато и да била дейност на Общината.

Тези, които избират искат да знаят как, какво и по какъв начин става, а да не тънат в невидение защо се получава така, че това, което се обещава, не се изпълнява.

За мен управлението на каквато и да е структура било то частна, държавна или общинска се гради на три основни стълба - планиране със срокове и отговорници, възлагане на задачите, контрол  и отчет при изпълнението им. Всичко това има ли го, нещата ще вървят напред. Това са ми целите.

Роден и израснал сте в Средец. Кога градът е бил в разцвета си и какъв е той към днешна дата?

-  Бившето Грудово имаше един много голям плюс- тук имаше много голяма армейска част. След значителното намаляване на армията и закриването на поделението в Средец, градът определено дръпна назад. Едно по едно започнаха да загиват и малкото предприятия, които някога са съществували на територията на Общината. Точно това се получи и в момента-  Общината като структура да е един най-големите работодатели, а това е недопустимо.

Създаването на административни места в Общината и на общински предприятия не е най-добрият начин тя да се ръководи. Общината не трябва да се занимава със собствен бизнес, тя трябва да е структурата, която да създава благоприятния климат за развитие на местния малък и среден бизнес и да създава климат за привличане на инвестиции. Всичко друго е лустро и пиар.

Какво му липсва на Средец?

-  Активност от страна на администрацията и ръководството й точно по отношение на привличане на инвестиции и прякото реализиране на реални работни места. Има ли работни места, хората ще останат тук. Без да има тук хора, които да работят, без децата им да останат тук и получават добро образование, нещата няма как да се получат, колкото и средства да се вкарат.

Какво споделят хората с вас при предизборните ви срещи?

-  Точно тези неща, че нямат работа, че не са подсигурени, нямат сигурност за имуществото си и на моменти, и за живота си. При нас огромна част от селата са малки, отдалечени от общинския център, с много лоша пътна инфраструктура, а това е другото условие един бизнес да просъществува. Няма ли добра пътна мрежа, няма как човек да дойде и да осъществи бизнеса си тук. Другият голям проблем е остарялата водопроводна мрежа, която е над 50 години. Старите тръби често дават течове и като капак на всичко в Средец има две села, даже село и половина с лоша водопроводна система. Едното населено място Росено има водопровод, но до преди десетина дни нямаше вода, а другото село Пънчево изобщо не е водоснабдено. Това е нещо недопустимо в 21 век. Селата сами по себе си са много добри и хубави за хората. Прекрасни места за хора в третата възраст, които са приключили активната си работна среда и искат да се върнат там, където са живели на спокойствие.

Нормалното медицинско обслужване е също нещо изключително важно и проблемът опира отново до пътищата. Личният лекар, за да стигне до селото, после хвърля доста усилия и финанси, за да си ремонтира колата. Голяма част от здравните пунктове по селата не са в добро състояние и когато се наложи аварийно линейката да тръгне, начинът за достъп до някои от селата е ужасен. Има случаи, в които се бави повече от час. Щом човек е решил да поеме една Община е осъзнал, че това преди всичко е отговорност.

Готов ли сте да я поемете?

-  Да, готов съм, иначе не бих се кандидатирал. Още повече, че аз живея тук, искам да остана тук , да живея в град и община, които са привлекателни за живеене, а не в място, от които всички бягат.

Каква кампания очаквате?

-  Кампанията вече започна и се оказа, че е доста негативна, но когато си се хванал на една игра, трябва да я играеш. Нямам намерение да водя негативна кампания, но и нямам намерение да осигуря на политическите ни опоненти комфорта, който те очакват, защото когато човек иска да постигне нещо, той трябва да се бори за него.