Розовото масло е запазена марка на България. Оказва се обаче, че като всеки ценен продукт и той има фалшификат. А първата подмяна на прочутото масло е ... българска.

През 1907 г. Христо Яръмов прави първата химическа лаборатория за изследване на чистотата на розовото масло. Това е било необходимо, тъй като по това време е започнало да се разпространява т. нар.  „тереше” – фалшификат на истинското розово масло.

От какво се е правило то? Оказва се, че отговорът е в растението индрише. „Варейки го по същия начин както розовите листенца, се получава масло, което явно има способността, когато се прикрепи към него истинско розово масло, то да придобива ароматите му. Производството му е по-евтино и започват да го изнасят в чужбина”, обясни Пламена Кирова, главен уредник отдел Етнография при Регионален исторически музей Бургас. След като започва да се изнася фалшификатът, към България навалели и оплаквания. Тогава Христо Яръмов решава да изчисти името и славата на българския оригинал.

До 31 август любопитните ще могат да разгледат гостуващата изложба „С аромат на казанлъшка роза” в Бургас. Там е показано и бюрото на Христо Яръмов. Изложбата на Исторически музей „Искра”от Казанлък, представя традиционната гюлпана, т.е. розоварната, където се произвежда розовата вода, а на втората преварка и розовото масло. Изложени са и съдове, в които та са се е съхранявали и пренасяли.