Смартфоните наистина водят до пристрастяване и колкото повече използваме такъв, толкова по-лошо става, пише Novini.bg., позовавайки се на "Дейли Мейл". Промени в настроението, самота и завист са ключовите показатели за пристрастяване към смартфон, заедно с мания по външния вид се казва в проучването, направено в университета в Дарби. Лекторът по психология д-р Захир Хюсеин, който ръководи изследването, открил, че колкото повече използвате смартфона си, толкова по-висок е рискът да се пристрастите. Той обяснява, че по-високите нива на нарцисизъм – определени като прекомерен интерес или възхищение от себе си и от външния вид на човек – са най-често срещаният и очевиден знак за пристрастяване.
 
Манията за правене на селфита и публикуването им в социалните мрежи също е един от ключовите показатели. Установена е значителна връзка между нарцисизма и пристрастяването към телефоните, което предполага, че колкото по-нарцистичен е един човек, толкова по-вероятно е той да се пристрасти към телефона си", казва д-р Хюсеин. Проучването е установило, че 13%, от изследвани 256 човека, са пристрастени към телефоните си. Средната възраст на тези, които са взели участие в онлайн проучването е била 29 години. В резултат на изследването учените са на мнение, че трябва да стане задължение на продавачите на смартфони, да предупреждават клиентите си, че има опасност да се пристрастят към устройството. Д-р Хюсеин обяснява: "Проучването ни информира за прекомерната употреба на смартфона и влиянието му върху психическото ни благосъстояние. Сега ние използваме смартфоните си ежедневно и за различни задачи, така че е много важно да бъдем наясно с психологическите ефекти от това. Има разични приложения за Фейсбук, Туитър, Инстаграм, както и скайп и електронна поща, които правят смартфона психологически по-привлекателен и това може да доведе до пристрастяване".

 
Изследването също така показало, че средният потребител прекарва по 3,6 часа на ден в използване на смартфона си, а когато участниците били попитани дали използват устройството си в забранени зони 35% от тях отговорили с "да". Най-популярните приложения са тези на социалните мрежи, използвани от 87% от изследваните, следвани от приложенията за изпращане и получаване на съобщения – 52% и от приложенията за новини – 51%. Професор Джеймс Еландър, ръководител на Центъра за психологически изследвания в университета в Дарби, заяви: "Това изследване е много навременно и с голям потенциал за въздействие. Резултатите показват, че потребителите трябва да обърнат повече внимание на това как използват своите смартфони и на потенциалните рискове от прекомерна им употреба.
 
Едно проучване през 2011 г. установи, че повече от половината възрастни и две трети от тийнейджърите признават, че са използвали смартфоните си, докато общували с други хора. Почти една четвърт от възрастните и една трета от тийнейджърите са ги използвали по време на хранене и повече от една пета от възрастните призна използване или отговаряне на телефона, докато са в банята. Проучването установи, че линията между работата и личното време също става все по-неясна. 30% от смартфон потребителите твърдят, че те редовно провеждат лични разговори в работно време и служебни разговори, докато почиват".
 
Научавайте новините винаги първи, като харесате страницата на Gramofona.com във Фейсбук ТУК>>