Екип археолози изследва античната крепостна стена, обграждала древния Агатополис. Разкопките започнаха в началото на месеца и са част от проекта „Виа Понтика”, който обединява 10 обекта по Южното Черноморие.

Според експертите, стената е ограждала площ от близо 6 дка в серевоизточната част на днешен Ахтопол и е съществувала в периода VІ-ХV век.

Въпреки многобройните разрушения и нови застроявания и в момента стената може да се проследи по цялата брегова линия на полустрова. Екипът на доц. Д-р Бони Петрунова вече е изготвил и предварителна идейна реконструкция на крепостното съоръжение.

Според проучванията, извършени от бургаският археолог Цоня Дражева най- вероятно късноантичната стена е била издигната за първи път през V век. През средновековието тя е била укрепена допълнително и общата и ширина е достигнала до 3.5 метра.

Вече е

потвърдена и историческата информация, че през ІХ в. Агатопол е привлекателно укрепление за амбициите на българските канове и важен религиозен център за византийската империя. Открити са фрагменти керамика от периода на ранното средновековие, които свързват проучванията с историческите извори, както и с факта, че на една от колоните в Плиска, Агатопол е спомената като покорена крепост. Тази малка перла във византийската корона е включена специално в клаузите на 30 годишния мирен договор подписан между Византия и България по времето на Омуртаг (815 г.). Така тя остава в пределите на българската държава до 971 г.

След консултации със специалисти-геолози е потвърдено, че истинското разрушаване на крепостта става в резултат не на османското нашествие, а на земетресение. Амбицията на археологическия екип е да се заснемат основите на разрушената крепостна стена и тя да бъде възстановена в по-голямата й южна и югозападна част.

 

 

Снимки: Пресцентър Община Царево