Как се постига баланс между майчинство и кариера, какви са начините за професионална реализация на младите жени, каква е политиката на държавата и стимулите за насърчаване на раждаемостта.

Това бяха част от темите, дискутирани по време на регионалната конференция на тема „Майчинство и кариера”. Форумът, организиран от структурите на Жени ГЕРБ във Варна, Добрич и Бургас, събра в морската столица 150 дами, сред които представители на местната и държавната власт, на неправителствения сектор и бизнеса, лекари, психолози.

В конференцията участваха зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова, евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев, както и кметът на Варна Иван Портних.

Бургас също имаше своето сериозно присъствие – конференцията уважиха народните представители Ивелина Василева, Ася Пеева, Галя Желязкова, лидерът на ЖГЕРБ-Бургас Ева Михалева, кметът на с. Ново Паничарево Яна Жекова и дамите Ренета Тонич и Женя Гайтанджиева. Тони Събкова, член на НИС на ЖГЕРБ бе модератор и на един от панелите в рамките на събитието.

Акцент от дискусията бе българското законодателство, което дава на майките в България повече права, отколкото са регламентирани в много други държави. Но това се оказва недостатъчен стимул за раждане на жените у нас. България е страната с най-дългото платено от държавата майчинство не само в ЕС, но и в световен мащаб – 58 седмици и 6 дни. След нас са Обединеното кралство и Полша – 52 седмици. В САЩ например платеният отпуск по майчинство е въпрос на фирмена политика – обикновено между 2 и 10 седмици.

Зам.-председателят на парламентарната социална комисия Светлана Ангелова запозна всички с мерките за закрила на майките срещу уволнение, трудоустрояване, отпуски и обезщетения при бременност.

За първите девет месеца на 2018 г. около 16 000 бащи са се възползвали от 15-дневния отпуск при раждане на дете. Около 280 майки са прехвърлили отпуска при бременност и раждане след 6-месечна възраст на детето на бащата или на някой от родителите си, а 815 майки са се възползвали от възможността да се върнат на работа преди края на отпуска за бременност и раждане.

Бургаският депутат Галя Желязкова поздрави организаторите на форума, като отбеляза, че той е изключително полезен за жените, на които предстои да станат майки, и отбеляза, че темата трябва да бъде широко дискутирана и в други градове на страната.

Като ефективна мярка в подкрепа на работещите майки Зорница Русинова очерта схемата „Родители в заетост”, финансирана с европейски средства. Тя цели да се осигури детегледачка на родителите, които не могат да се върнат на работа, тъй като децата им не са приети в градина. Детегледачките могат да са и от семейството, стига да са регистрирани на борсата. Осигурява се минимална работна заплата в рамките на 18 месеца до навършване на 5-годишна възраст на детето.