За четири години информационните бюра „Подкрепа за достоен труд” успяха да помогнат на 7098 работещи в:  Бургас, Сливен, Ямбол,  Стара Загора, Карлово и Димитровград да повишат квалификацията си или да разрешат трудовоправни казуси. Експертите в информационните бюра консултираха в 423 стационарни приемни, срещнаха се с работещи от различни населени места, благодарение на мобилните приемни,  и успяха да извършат 28 обучения в 14 фирми и организации. Обобщените данни бяха съобщени от  председателя  на КТ „Подкрепа” – Бургас Иван Костадинов при отчитане  на дейностите по проекта "Подкрепа за Достоен труд" на територията на  Югоизточния район. Данните бяха презентирани в Бургас,  в присъствието на представители от останалите информационни бюра в региона.

Проектът „Подкрепа за достоен труд”  бе с продължителност октомври 2010г. – октомври 2014г. и се осъществи с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд. Главно действащо лице по проекта в цялата страна бе  президентът на КТ „Подкрепа” д-р Константин Тренчев.

При реализирането на проекта на КТ „Подкрепа” най-много консултации са търсили работещите в сферата на образованието, машиностроенето, здравеопазването, химическата промишленост, транспорта, водоснабдяването и социалните дейности.

„В основното бюро в Бургас имахме  5 консултанти по:  юридически дейности, безопасност и здраве при работа, обучение и преквалификация, пазар на труда и  младежки дейности. Към бюрото в Бургас се включва целият Югоизточен планов регион, както и  Карлово и Димитровград. Затова колегите не работиха  само в Бургас, а пътуваха и до останалите градове”, разясни Иван Костадинов.

По проекта „Подкрепа за достоен труд” бяха открити 6 основни бюра – в  Бургас, Варна, Русе, Пловдив, Враца и Благоевград, а централното бюро бе позиционирано в София.

Достъп до безплатните консултации имаха всички работещи.

Иван Костадинов разясни какви са били основните цели на проекта през тези 4 години.

„Когато  работодателят наема стругар, неговата цел е този човек да произвежда. Нашата цел обаче е да научим работника  как да опази живота си и как да бъде юридически подготвен, за да защитава своята позиция, ако се наложи”, каза Иван Костадинов.

Най-много души са се информирали за това как да повишат квалификацията си. Това е станало с помощта на експерта, отговарящ за това направление, който е бил мост  между консултирания от една страна и Бюрото по труда и Регионална служба по заетостта от друга. Общо 1272-ма души са поискали да повишат квалификацията си. От тях успешно това са направили шофьорите в общинския превозвач „БургасБус”. Те  са повишили категориите си безплатно.

По време на проекта са извършени и обучения на одитори в направление вътрешен социален одит, съобщи конфедералният секретар Руска Бъчварова. Тя поздрави всички участници в проекта от името на д-р Тренчев.

Събитието се реализира в рамките на проект "Подкрепа за Достоен труд", BG051PO001-2.1.04, осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" 2007-2013, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.