Едно интервю с Малина Стратиева, директор на АД-то от 2001 г. до 2010 г. 
Разговорът е по повод публично изказване на зам.министър Бранимир Ботев, според който „Слънчев бряг” АД не е държавно дружество, а просто държавата имала акции в дружество, което е лошо управлявано. 

Г-жо Стратиева, сагата със собствеността на „Слънчев бряг” АД продължава. Преди време говорихте за разработка и план за решаване на този проблем. Защо след толкова години проблемът продължава да стои и да нагнетява напрежение?
- Преплитат се държавна и частна собственост в акционерно дружество, даже е много трудно да обясниш какво означава частно АД с държавно участие и ЕАД. Всички министри започват като казват това трябва така да се управлява. В следващия момента явно партийният интерес ги натиска, защото всички са с партийни интереси и не става.

Сегашният изпълнителен директор на „Слънчев бряг” има тази разработка от 2010-та година.  Лично аз, като бях в Бизнес асоциацията, връчих разработката на Симеон Дянков, аз му казах и изходът, който има да се реши за АД-то като дружество с частни инвеститори. Друг е въпросът, че Съюзът на собствениците не го иска, защото ако това нещо стане, ще има ред и порядък. А ние не искаме ред и порядък. Този хаос, за който говорят в Слънчев бряг, той е създаден от тях - хотелиерите. Всеки собственик си  иска разрешение за поставяне на временен обект. Всеки един е изграждал на територията на Слънчев бряг. Ние 10 години не слагахме временни обекти, аз и бордът на директорите бяхме на мнение, че това създава лош имидж на комплекса и по-добре да не слагаме, за да не сме ние, които ще предизвикаме този лош имидж. Но в крайна сметка, след като всеки един може да сложи временен обект на територията, защо  АД-то да не сложи?!  В момента всички го предизвикват лошия имидж, който между впрочем не е чак толкова трагичен, както се представя от всички. 

Преди дни зам.министър Ботев каза, че „Слънчев бряг” АД не е държавно и това, че държавата има 75% акции означава само, че е инвестирала в лошо управлявано дружество. На загуба ли е държавата, както твърди министър Ботев?
- Държавата никога не е на загуба, държавата е на огромна печалба, както и всички останали. Но акционерите ще бъдат на загуба, защото не се решава важният въпрос. В момента „Слънчев бряг” АД  влага всички наеми на павилиончета и такси, които взима,  в поддържане на инфраструктурата, но това е абсолютно малко. Когато започнахме 2009-та да говорим за решаване на въпроса с инфраструктурата, това беше проблемът, че докато от поддръжката на улици, алеи и тротоари се гони печалба, никога няма да има истински туристически продукт, така както е по света. Поддръжката на тези неща трябва да идва от данъците, които се плащат и таксите от тези, които ползват тези съоръжения, бизнеса имам предвид. Докато това нещо отива на едно място, а друг го плаща, винаги ще има този разнобой. Няма как частното-държавно дружество „Слънчев бряг” да печели при положение, че дава, а не взима. 

Какъв е изходът от тази ситуация?
- Вариантите са два, или влиза в съглашателство с Общината и данъците, които се превеждат от собствениците на обекти на територията на Слънчев бряг, се превеждат в АД-то 80%, а 20% остават. Което е история, аз не съм го измислила, туристическата такса преди 20 години беше курортна такса. И за Слънчев бряг, когато беше едно цяло, имаше отчисления от тази такса към Общината, но само 20%. Останалите 80% влизаха в един специален фонд „Инфраструктурни проекти”. Оттам се поддържаха мостици, плажове, оттам е направен големият резервоар на ВиК. Всичко това беше там. Когато настъпи демокрацията, тези 80% влизат и остават в Общината. Това е проблемът на тази огромна територия, която се управлява неадекватно. Тя се управлява със законите като на град, като населено място, а всъщност не е населено място, тъй като на всички пребиваващи адресите се водят втори жилища. Там никой не живее постоянно. Постоянно живеещите са между 1800 и 5000. Това съвсем не е сериозна избирателна маса за общината, за да може да реализира определени мероприятия. През 2009-та година ние изградихме в западните райони една детска площадка, отсреща общината изгради втора детска площадка, която обаче не се поддържа. Те я направиха по схемата кой е по-по-най, но защо я направиха, като не я поддържат?! А не я поддържат защото там има 5 общежития. И да гласуват, и да не гласуват, малка е бройката...
Министърът, за когото говорите, също има тази разработка, още следващия ден като стана министър я предоставихме с Бизнес асоциацията. Тогава министър Ботев не беше в добри отношения със Съюза на собствениците, тъй като те му бяха конкуренти за поста. Но сега  той отива на откриването на  сезона на хотелиерите на Елените, а не идва  на 55-годишнината на „Слънчев бряг” АД, на което все пак е принципал. Дружеството може и да не е държавно, но държавата не е вложила 75% акции, държавата е продала 25% от 100%-товата си собственост. Назад в историята се вижда. Слънчев бряг е ДФ, после ЕАД, после АД и по време на масовата приватизация продава 25% от акциите си. Колкото и да си против ГЕРБ, колкото и да не искаш това ръководство, тука личността не е от значение. И Петкан да сложат, и този министър да го  сложат за директор на Слънчев бряг, ще прави това, което прави в момента Златко Димитров, това, което правех аз преди това, и това което правеха преди мен. Няма друг избор за директора на Слънчев бряг, освен  да прави  това, което прави в момента. И на всеки един министър трябва да е ясно- и съм сигурна, че е ясно и на този- че каквото и да направи, докато не се реши казусът с инфраструктурата, няма да има спокойствие. 

За съжаление Съюза на собствениците не казват какво точно искат, защото аз не видях никъде написано как искат да стане. Държавата е регулатор на всички процеси, които се случват в нея. Има справки, които показват какво огромно количество финансови потоци са постъпили в държавата от приватизацията. Абсурдно е един министър да каже, че държавата е само акционер и дружеството управлява лошо акциите й. Това не е държавническо мислене. 
Почваме пак в началото на сезона да си говорим за отделяне или минаване към общината, зависи как ни се е паднало. Тези разговори започват да се размиват, сезонът започва, ура, сложихме павилионите, прибрахме наемите и хайде сега събаряйте ги.

Хотелиерите ли слагат павилиони?
- Ами да. Докато се правят проверките, започват викове, че АД-то е никой, махайте се и т.н. Докато се огледат и той сезонът минал. В края на сезона казват, какво ще се караме и всички тръгват по почивки – Мали, Бали и други екзотични дестинации и март месец започваме отново. До болка познат сценарий! Дали е министерство или министър, явно влиянието на инвеститорите и интересът на инвеститорите е над държавния. 

Защо мислите, че Съюзът на собствениците не знаят какво искат?
- Не, че не знаят какво искат, много добре знаят. Искат да има безпорядък. След като 5 години през пролетта казваш Слънчев бряг да е към общината, а есента казваш да е към държавата. Това е политика. Въпросът е да има напрежение. Винаги са против АД-то. 

А проблемът с наводненията, защо при всеки дъжд комплексът е под вода?
Всяка година се повтаря едно и също. Канализацията е изградена от „Слънчев бряг” АД, но вода и канал се плаща на ВиК. Операторът, който събира парите, е ВиК-Бургас. А проблемът с дъжда и отводняването си има история. Слънчев бряге построен на пясък, чак до село Тънково копнеш ли, на 70 см има вода и пясък. Цялата вода като се стича, попива в пясъка. Това е естествена канализация. Пясъкът е най-лесната основа за сторителството и най-лесната дъждовна канализация. В такъв временен обект, който работи 6 месеца, проблемът е в архитектурата. Новите архитекти запечатаха комплекса, алеи, тротоари и т.н. Канализацията я сменихме, но помпите, които издърпват водата, са стари- от 68-а година, защото помпените станции са собственост на ВиК-Бургас. Как да се случат нещата, като комплексът се е разрастнал 5 пъти, помпите са същите, водата сме е вкарана в едни улици и влиза само в канала?! По мое време направихме една пробна дъждовна канализация по една чешка технология с едни шахтички, които са в бордюрите, вкопани така, че отвеждат директно в пясъка. Направихме я на един от най-проблемните участъци, но сега шахтите са счупени, не се чистят, а сигурно дори не знаят, че ги има. А това е естественото нещо, което донякъде ще реши проблема. Нивото на подпочвените води е много високо. На всички като им се напълнят хотелите, започват да помпят и да хвърлят в канала. А трябва да хвърлят в тревата. Спекулират с това, че туристите са били на дюшеци, ами те са дошъл да се веселят. Виждаме, че цяла Европа беше залята, хората се мобилизират, екипират, с лодките отиват да помагат, а ние седим и започваме да се тюхкаме. Защо дойде водата?! Ами защото сме запушили канала, построили сме хотели върху пясъка. Векове наред хората не са строили по тези места, ние по-умни ли сме?! Естествените канали, деретата, ги затлачихме. 

Отново стигаме до инфраструктурата. Как може да се оправи проблемът Слънчев бряг?
- Като се оправи България, тогава ще се реши проблемът и на Слънчев бряг. Трябва да се промени мисленето на хората. Докато там има само инвеститори, а няма хотелиери, те няма да мислят за туризъм, а само за печалба. Докато си играем с рицарски одежди и се правим на тамплиерски ордени (б.р. – визира раздаването на наградите на тържеството на Съюза на собствениците, където ръководствот беше с рицарски костюми), нищо не може да стане. Тука говорим за бизнес и за мислене, целият комплекс са инвеститори. Тук-там има някой хотелиер, който знае за какво става въпрос, но той също вече е инвеститор. 

Разработката от 2009-та година за собствеността как ще промени ситуацията?
- Тя дава решение на въпроса как да се трансформира собствеността в държавна, как частните активи да станат държавни. Ще се остави един управител, АД-то няма да бъде собственик на инфраструктурата. Инфраструктурата трябва да бъде 100% държавна и да се финансира от данъците и туристическата такса. Тогава, според стратегията за туризма, ако държавата има такава, може да се направляват тези данъци за поддържане на тази инфраструктура. Около 20% да се дават наОбщина Несебър за общите инфраструктурни проекти. Разработката е правена в продължение на години. Това е решение на държавно ниво и хотелиерите нямат отношение. Държавата е мажоритарен собственик и има вариант да реши проблема без да продължаваме да се дърлим, но явно има силни лобита, които са срещу решаването на този проблем.