Търсенето и предлагането на имоти е изключително актуална тема. Българите търсят качество за малко пари, а чужденците – гледка към морето. Какво е средното ниво на жилищата в Бургас, кои са предпочитаните комплекси в града и защо, както и какви са прогнозите в имотния бизнес оттук нататък, обясни пред Gramofona.com Яна Велева, бургаски брокер  с 20-годишен опит.

 

Какви са прогнозите за лято 2014г?

 - Очаква се сериозно търсене от руснаци, разбира се. Това е обичайно през последните няколко години. Те купуват основно през зимата, но като дойдат на почивка обикновено си купуват и апартаменти. На българския пазар, по-специално в Бургас , лятото е по-слаб сезон, защото в България работата е най-много тогава и купувачите работят и събират пари, за да купят наесен или през зимата.

 Кое е водещото, което търсят бургазлии?

 - Ясно е, че всеки купувач иска евтин и хубав апартамент. Но като цяло търсят едно от най-важните неща – изложението. Също така и мястото, като това зависи от виждането на самия купувач. Някои предпочитат център, а други - комплексите. Друго водещо е етажът, като предпочитани са трети и четвърти. Не на последно място се гледа и разпределенето на стаите, тоест те да бъдат по-просторни и по-обемни.

 А чужденците?

 - Чужденците искат по-скоро да е близо до морето, за да могат да стигат по-бързо до плажа. А тези от тях, които са по-платежоспособни, искат панорамна гледка на море.

 Какво сега е ХИТ на пазара?

 - Най-новото строителство винаги е било хит на пазара. Причината е една основна – сградите изглеждат много по-добре, имат изолация, а общите части са добре поддържани и добре изпълнени. Така че, като цяло, новото строителство винаги е било най-предпочитаното от купувачите и най-трудно се намират именно такива апартаменти.

 Какво е средното ниво на жилищата в Бургас?

 - Трудно е да се каже какво точно е средното ниво на жилищата в града. Тук пазарът е много обран и имаме много малко хубави апартаменти. Обикновено имотите, които са с добра локация, добро разпределение и добро изложение, са на много по-високи цени от това, което търсят купувачите, за съжаление. В Бургас има много купувачи, не само бургазлии, ами и хора, които работят в чужбина и си търсят имоти и в Бугргас, а и много руснаци започнаха да си купуват тук. Също така и хора от вътрешността на страната, които идват да живеят тук поради по-добрия трудов пазар. Ето защо търсенето почти винаги надвишава предлаганото. Мога да кажа, че в Бургас има голямо предлагане, но хубавите жилища са малко.

 Казахте, че новото строителство винаги е било предпочитано. Как варират цените му?

 - В зависимост от районите, съответно се определят и цените на стоителството, независимо дали е ново или старо. Новото строителство в идеален център е между 800EUR и 1000EUR/кв.м. Много зависи и дали все още сградата е в строеж или е вече построена. Ако е в строеж, цената е около 800-850EUR до 900EUR/кв.м, а готовите жилища, които са на тапа – около 1000EUR/кв.м. Довършените до ключ понякога стигат и до 1000-1200EUR/кв.м.

 А на старото строителство?

 - Старото строителство в центъра е около 700-800EUR/кв.м, в комплексите – 600-700EUR/кв.м, а панелите са също около 700-800EUR/кв.м. Те са с оглед на това, че квадратурата е по-малка по нотариален акт, но все пак има реални площи. Един панелен апартамент от 60 кв.м има хубав хол, отделна голяма спалня и отделна кухня, докато в новото строителство същата тази квадратура е спалня от 12 кв.м и хол с кухня.

 Кои бургаски квартали са най-желаните от клиентите?

 - Най-голямо търсене има за идеален център, също така и кв. „Лазур“ в частта, която е покрай Пантеона. Там купуват единият тип клиенти. Останалата част по-масово се ориентират към кв.“Славейков“.

 А как стоят нещатата с к-с „Меден рудник“?

 - К-с „Меден рудник“ е един доста труден район, с много голямо презастрояване. Да, цените на квадратен метър са добри, но много от сградите нямат АКТ 16, което е проблем. Поради тази причина цените са доста ниски. Панелите са на добри параметри, тоест в момента една гарсониера там струва 18 000 - 20 000 евро, а един двустаен струва около 23 000 до 25 000 евро. Новото строителство в „Меден рудник“ не е много предпочитано, първо заради проблема с АКТ 16, и второ там купуват хора с най-ниски финансови възможности. Ннай-често това са млади семейства с деца, поради което предпочитат повече стаи, което им предлага панелът. И както обикновено, когато има по-голямо търсене на даден тип имоти... цените им скачат.

 Какви са тенденциите на наемния пазар?

 - Наемният пазар в Бургас е много труден, тъй като има много малко предлагане на имоти. 90% от тях са в много лошо състояние със старо обзавеждане, а пък цените са доста високи. Когато излезе някой хубав апартамент под наем с добро обзавеждане, тук нямам предвид нещо супер луксозно, а просто нещо съвсем нормално, той се отдава за не повече от една седмица.

 Клиентът наясно ли е какво точно търси, когато потърси услугите на брокер?

 - В повечето случаи клиентите са наясно какво искат. По-скоро това, което се получава като разминаване, е цената, защото клиентът има по-ниски очаквания за цената на това, което търси. В тези случаи му се налага или да си промени търсенето, тоест да намали площта или да смени района, или съответно да вдигне тавана на цената, която е подготвил за покупката на имота.

 Вие сте брокер с 20-годишен опит. Какви са вашите препоръки и съвети към купувачите?

 - Много е важно да се проверяват документите на един имот. Разбира се, трудно е да се намери апартамент, трябва време за това. Обикновено купувачитетръгват с нагласата, че за една седмица ще си намерят, а всъщност става така, че отнема поне 1-2 месеца. Но това е по-лесната част. Много по-важнато и сложното, както казах, е проверката на документацията, така че изключително важно е купувачът да ползва услугите или на компетентен посредник, или на адвокат, които да проверят всичко това. Най-рисковото за купувача е това – дали документацията на имота е изрядна. Това означава да няма ипотеки, да няма възбрани, да е ясно колко са собствениците, за да не се появи някой скрит собственик при наследствен имот, например. Има страшно много подводни камъни, така че не е желателно бъдещите купувачи да опитват сами да се справят с тази отговорна задача.

 Има ли криза по Черноморието?

 - Благодарение на руския пазар и на това, че живеем в морски град, нито по Черноморието, нито в Бургас има криза. Това го показват цените на самите жилища. Бургас, Варна и София са градовете с най-високи цени на квадратен метър. Това е не случайно. Причината е, че за тези градове има търсене. Не смятам, че специално за тези три града можем да говорим за криза на пазара с недвижими имоти.