Сава Чоролеев е собственик на хотели по Черноморието и в планината, производител на захарните изделия с марката „Победа“ и изпълнителен директор на един от големите фондове за имоти - „Прайм пропърти БГ“. Името на Сава Чоролеев добива голяма популярност със скандалите около застрояването на земята около плаж „Корал“. Интервю на Грамофона.

Г-н Чоролеев, Върховният административен съд даде зелена светлина за строителство на Корал на фирмата „Прайм Пропърти БГ”, с която сте свързан. Доволен ли сте?

-  Решението на съда за мен не е нито изненада, нито новина. Това е едно от 30-те дела, които фирма „Прайм Пропърти БГ” печели за последните три години. В местността Корал има един голям обект, собственост на фирма „Прайм Пропърти БГ”, която е дружество, регистрирано на Българската фондова борса, има много акционери, български и чуждестранни, които са застали зад тези проекти и са си инвестирали парите. В този по-голям обект има много малки подобекти, за които са издадени разрешения за строеж.

Говорите за сериозен брой дела?

-  Много сериозен. И не само. Имаме много загубено време като инвеститори, много усилия, много пари и сега като ги печелим тези дела - ама защо ги печелите? Ние ги печелим в различни съдилища, в различни състави, защото те няма как да кажат на бялото, че е черно.

Ето, сега по безспорен начин доказваме и то не в едно дело, че всичко е законно. За съжаление това забавяне сега ще ни принуди да потърсим обезщетение.

Какви са загубите Ви от спирането на строежите до произнасянето на съда?

-  Не мога в момента да говоря в цифри, но със сигурност няма да са малко. Много ми се иска всички да разберат, че когато се извършват такива действия под някакъв обществен или какъвто и да е натиск, трябва наистина държавната администрация да подхожда отговорно, защото в края на краищата обещетенията ще трябва да ги платим всички ние. За това е хубаво да се избягва популизмът. Никой не може да ни върне разправиите, които не се измерват само в пари.

Плажовете са изключителна държавна собственост. Как тогава ще строите на плаж Корал?

-  През годините имаше натиск от страна на.... аз ги наричам псевдозелени организации. Това се изразяваше във внушения, че ще се строи на плаж Корал. Самата комбинация от думите плаж Корал и строеж е нещо абсурдно. Плажовете по Закон са изключителна държавна собственост и върху тях не може да се строи. Там никога не може да има частна собственост. Ние имаме един терен, който е в съседство до плажа, даже до нас плаж няма, ние сме до скалите.

Във времето много често се внушаваше, че нещо започва да се прави на плаж Корал, медиите го подемаха, а държавната администрация от страх да не би да бъде обвинена, че допуска такива неща, започва да спира инвеститорите и казва: „Сега ще заведем едни дела и нека съдът да реши и съдът като ви разреши, тогава вие сте спокойни!” Така 4-5 години ние водим дела.

Къде тогава възнамерявате да строите, щом няма да е на плажа?

-  Вижте, Корал е една местност. Даже това не е името. Името й е Кумкашла. Корал е едно останало от социализма наименование за къмпинг, който е бил там в близост. Той дори не е близо до нас. Нашият терен граничи с други терени, в които ако отидете на място, ще видите че на 10 метра от нашата граница много отдавна има узаконени направени строежи. Как тогава може в съседния имот всичко да е окей, а в нашия да не е? Освен това трябва да обърна внимание, че местността там не попада в никакви защитени зони. Там дори няма Натура.

От кога започнаха всички дела, които фирмата води и впоследствие печели?

-  Всичко това тръгна преди около 5-6 години, когато от една правозащитна организация бяха наематели на плаж Корал. Върху него разполагаха палатки и каравани и събираха наеми от това. Когато разбраха, че в близост може да започне да се строи някакво ваканционно селище, решиха, че това е заплаха и че повече няма да могат да разполагат палатки и каравани и казаха: „Застрояват плажа!”.  

Щеше ли да бъде готов ваканционният комплекс за 4-5 години?

Да, разбира се.

В решението на Съда пише, че според специализираната карта във Вашия имот има 104 кв.м дюни - „бели, затревени”. Какво се случва с тях?

-  Държавата доста късно се сети за понятието „дюни”. Междувременно животът не спира, инвеститорите които искат да се развиват, правиха планове, проекти, общините издаваха разрешения, събираха им таксите...В един момент държавата се сети, че има понятието „дюни”, начертаха ги тези дюни и спряха до там. След като ги начертаят тези дюни, след като идентифицират къде са, ако ги има, те са длъжни да ги отнемат в полза на държавата и да ги заплатят на съответните собственици. Тъй като обаче държавата не иска да дава пари, те ги начертаха и казаха, че ще стоят ей така и ще спрем строителството. Значи, държавата трябва да си свърши работата!

Като е намерила дюни, те трябва да станат изключителна държавна собственост и по някакъв начин да овъзмездят всички тези, в чиито имоти са. Преди това Законът не е казвал, че дюната не може да е частна. На к-г „Смокиня” теренът на човека продължава да му се води частен и той е решил, че може да унищожи дюната. Държавата е трябвало като е разбрала, че е дюна, да каже: „Ето, аз си я прибирам, ще ти платя тази територия, защото ти я отнемам! И нямаше да има проблем. Но става въпрос за едни пари, които държавата трябва да даде, а тя явно не иска да дава. И по принцип процедира така - ще спрем, да не се прави нищо, да няма напрежение, а инвеститорът - много важно! Само че инвеститорът казва: „Аз ще ходя в съда, защото в края на краищата съм дал пари!”.

Минали са доста години от завеждането на делата. Отказа ли се вече инвеститорът да изгражда ваканционно селище в близост до плаж Корал?

-  Е, кой инвеститор ще се откаже? Вие ако имате имот, ще се откажете ли? Ако държавата реши, че това й трябва за парк или за обществено ползване, нека предложи на инвеститора друг терен или да го овъзмезди по някакъв начин, ама не може да правиш нищо, а да го ползват всички. Имотът е частен. Частната собственост по Конституция е неприкосновена.

Понеже е близо до морето и на много хора им харесва. И аз искам имот, ако може някъде до НДК, ама не може. В чужд терен не мога да отида. Ако си го купя, мога да го направя каквото искам. Не може обаче да се спекулира с това, че като е близо до морето, собствениците трябва да се откажат от правата си.

Кога ще започне строителството на ваканционното селище в близост до плаж Корал?

-  Проектът морално остаря и се работи върху нов. Във всички случаи, категорично ще бъдат спазени абсолютно всички норми на Закона.

Тенденциозно ли е спирането на строежи по Черноморието?

-  Тенденциозно е. Никой досега не каза, че губим дела, защото говорим глупости. Сега отново има обществена настроение на тема строежи.

Съдът разреши, има документи и норми и ако те са спазени, не може да заклеймяваш това!  Трябва да му отдадеш дължимото и ако си сбъркал ти някъде, говоря от името на държавата, си поеми вината по някакъв начин. Ще намериш начин! Ако толкова искаш нещо да е в обществена полза, има много начини и Законът ги е предвидил.  

Вижда се, че напрежение около темата „строежи по морето” има и дай, всички теми да ги направим скандални. Скандалното продава и покрай него се правят внушения на хората. Това е, няма друго!