Какво е състоянието на Бургаския залив и в какви води ще се къпят тази година туристите? Каква е връзката на „Лемна Екоинвест- България” АД с газопровода „Южен поток”? На тези въпроси за Gramofona.com отговори изпълнителният директор на фирмата Йордан Костадинов.

Г-н Костадинов, на пазара сте от 18 години. Кои бяха първите обекти, по които фирмата ви работи?

-  Първите ни обекти още от самото начало бяха свързани главно с външни инвеститори. Започнахме с работа по цялата процедура за разширението на Пристанище Бургас. Заедно с японската фирма работихме по оценка състоянието на морските води в резултат на строителните дейности. Така полека-лека набрахме опит, въпреки че може да се каже, че ядрото от специалисти във фирмата са колеги, с които дълги години сме работили по тези проблеми в „Нефтохим” Бургас. Смятаме, че имаме достатъчно опит в изследване и пречистване. Още в самото начало, тръгвайки с японците, те ни препоръчаха на белгийците, а пък те на руснаците.

Главно работим по обекти с тесни инвеститори на технологични води. Тези дни предстои да завършим тежък обект - една птицекланица в района на Ямбол. Фирмата е с доста добър капацитет- около 3000 животни се колят дневно и се изнасят за Франция. Много стабилна фирма, която преди две-три години ни покани, заедно изготвихме документите и проекта, кандидатстваха по европейските програми, осигуриха си финансиране и сега работят.

 В тези тежки времена хубавото е, че работим с външни инвеститори и сме нямали някакви сериозни проблеми като плащане или комуникация.

След това ни потърсиха от една дъщерна фирма на „Газпром” да направим всички изследвания, свързани с Черно море и тръбопровода „Южен поток”.

Какви изследвания трябваше да направите и какво показаха резултатите?

-  Може да се каже, че от първия ден работим по идеята за „Южен поток”. Ние сме фирмата, която разработи още в начална фаза предварителния стадий на проучванията - доколко този проект може да бъде реализуем в България. Ние сме хората, които сме очертавали заедно с руснаците трасето, както на сушата, така и в Черно море. Най-големите дълбочини в Черно море, през които трябва да минава тръбопровода и които сме изследвали, са на дълбочина 2200 метра, което е голямо предизвикателство.

Колко време продължиха изследванията?

-  Изследванията са правени в рамките на три години. Проведоха се четири-пет експедиции, две от които с българския кораб „Академик“ на Института по океанология. Три са с руски кораби. Основното, което изследвахме по заявка на руснаците, бе състоянието на дънните седименти. Те поискаха и оценка за корозионната активност на морската вода, за да изберат подходящ материал, защото знаете, че корозията в морската вода е много голяма. Донякъде руснаците поискаха от нас и екологичното състояние на морските води.

Докъде стигнаха нещата с нашумелия проект?

-  Както знаете нещата около проекта вече не се случват, въпреки че все още няма пълна яснота за него. В момента се говори за изследвания, които евентуално ще се правят на турска територия по новото трасе. Отново имаме обаждане от колегите от Русия, че в момента, в който започнат изследванията, е възможно пак да работим заедно.

Имате ли опит с други проекти, подобни на „Южен поток”?

-  Да, изследвахме от нашата лаборатория и за проекта Бургас-Александруполис.

След толкова много изследвания на Бургаския залив, какво можете да кажете за неговото състояние?

-  Правим изследвания на Бургаския залив и Черно море още от 1989 година и имаме представа как се развива състоянието им. Определено през 1987 година не беше много розово, но със значителното намаляване на производствените мощности в Бургаски регион, заливът се възстанови и по наше мнение в момента е много добре. Въпреки че има доста отпадни води от крайбрежните хотели, които директно се вливат в Черно море.

В момента се прави реконструкция на пречиствателната станция в Поморие. До месец тя трябва да бъде въведена в експлоатация. Поканени сме от "Главболгарстрой", за да им направим определени измервания, свързани с технологическите им гаранции. Там, където работят те, ние сме фирмата, която е акредитирана и им прави технологичните измервания и гаранция на съоръженията.

От две години насам правим отчет и за община Созопол. В това отношение кметът Панайот Рейзи е много инициативен. Това е първата морска община, която е почти готова с Общия си устройствен план /ОУП/, който до месец вече ще е утвърден. Правя му евала на Рейзи, че направи много, за да стигне до финала. Намери подхода да реши проблемите, остава само изграждането на пречиствателната станция.

Колко са значими пречиствателните станции?

-  Както ви казах ние произвеждаме основно продукти за пречистване на питейни и отпадни води. Правим изследвания и на плажната ивица. Може да се каже, че на 50 % от плажовете по Южното Черноморие им поддържаме процедурата по синия флаг. Няма никакви проблеми и нарушения, които да притесняват концесионерите и плажуващите.

Кратка визитка: Йордан Костадинов е изпълнителен директор на фирма „Лемна Екоинвест - България” АД. Фирмата е създадена преди 18 години. „Лемна Екоинвест - България” АД изпълнява дейности, свързани с проектиране, инженеринг и консултантски услуги при изграждане и въвеждане в експлоатация на пречиствателни станции за отпадъчни води.

Фирмата разполага с акредитирана лаборатория за контрол на подземни, морски и отпадни води, произвежда реагенти за обработка на води, изследва въздух, води, почви и седимети.