Големият артист Руслан Мъйнов пристигна в Бургас инкогнито за репетиции с хор „Родна песен“, който ще участва в  концерта „Любими руски песни“в зала 1 на НДК на 17-ти ноември. Само екипът на Gramofona.com разбра за идването на Мъйнов в Бургас.

Г-н Мъйнов, хор „Родна песен“-  бургаският любителски хор- в зала 1 на НДК? Защо и как стана това?

-  Първо, това е представителен хор „Родна песен“ и второ, защото аз имах удоволствието да работя с този хор в Ямбол на едно прекрасно благотворително тържество. Видях с какъв хъс, с какво желание, с каква любов към изпълнителското изкуство те работят. Второ – защото този колектив е ръководен от маестро Левон Манукян, с когото ние сме направили вече 15 концерта с Пловдивската опера с руски песни, направили сме 4 концерта с Шуменската филхармония, сега почваме цикъл от концерти с Русенската опера, оркестър и хор, с Разградския оркестър и т.н. Левон е изключително талантлив диригент и аранжор, заедно с Георги Милтиядов са направили всички аранжименти за концертите, които направихме досега, включително и концертът в зала 1 на НДК, който направихме на 8 май. Та не е случаен този мой интерес към този колектив, не е случаен този мой интерес и към Левон Манукян и Георги Милтиядов, защото това, което те направиха за предния концерт,  не може да бъде оценено със „супер сте“, „готини сте“,  както сега е модерно. Това е огромен труд, който единици в България в момента могат да извършат и да направят. Някои защото нямат достатъчно талант, някои защото нямат достатъчно познания, други защото нямат достатъчно хъс, трети защото просто са мързеливи.

Затова аз съм много благодарен на съдбата, че ме е срещнала с тези хора, мисля, че много добре работим заедно и сме  доволни едни от други. Затова - хор „Родна песен“, а вие най-добре знаете колко са усмихнати и лъчезарни, и с какво желание работят.

Името на Руслан Мъйнов е емблема за добър комик, може би най-добрият. Как ще  съчетаете комедийния си талант и концерта? И този концерт една комедия ли ще бъде?

- Мисля че трябва да разграничаваме комедията от концерта, все пак това е концерт, това са песни, това е една определена атмосфера, това е определена музика, определена емоция и енергия. Не е редно навсякъде и на всяка цена да правиш едно и също. В този концерт има много сериозни песни като изпълнения, в този концерт има много тежки песни, има театрални представления, в които играя, които са много сериозни и много отговорни, не е нужно на всяка цена да е ха-ха-ха и хи-хи-хи. Ти ме ограничаваш и ми стесняваш диапазона по този начин, най-вече като човек и като емоционалност. Аз не мога да съм комедиен, особено в живота и по никакъв начин не искам да правя смешки и хумор на всяка цена. Това го работя и само когато съм на работа го правя. През другото време мисля, че ако трябва да си смешен – трябва да си смешен там, където ти е професията, защото моята професия е тази. И е по-важно да си смешен на сцената, отколкото да си смешен в живота. Това е категорично мое мнение, защото познавам доста колеги, които са страшно комични и забавни в живота, но на сцената просто не можеш да ги забележиш. Не визирам никого конкретно в случая, нека да не бъдем зли. Мога само да се радвам, че не полагам усилия в живота да съм забавен, защото съм професионалист и сцената е моята работа, аз трябва там да полагам усилия. Когато трябва да е тъжно, аз трябва да направя така, че не на мен да ми стане тъжно, на публиката да и стане тъжно. Когато е смешно, публиката трябва да се разсмее, не аз да се хиля и хилотя. Когато се пеят арии и канцонети, над 30 концерта сме направили с Росалина Мочукова, те трябва да звучат убедително, да бъдат на италиански, да бъдат изпяти така, както трябва. Защото като застане 50-60 човека оркестър зад гърба ти, ти не можеш да ги излагаш тези хора, защото те са учили от 6-годишни да свирят на цигулка, на обой, на тромбон, на чело и са си дали живота за тази професия.

Какво да очаква публиката от този концерт, който ще бъде следващия месец в зала 1 на НДК?

-  Публиката трябва да очаква от този концерт един много хубав празник. Мнооого хубав празник! Защото сме подбрали песни, които хората не само познават, те ги обичат много, искат да ги чуят. Направили сме аранжименти, които са много близки до оригиналите, така че няма да има извращение – някакво наше виждане и хората даже да не могат да ги познаят. Само че в тях е допринесена още емоция и още светлина. Този концерт ще е по-различен от предния, защото е направен с група „Акага“. Отделно с 15 музиканти – щрайх, „Левон Манукян колегиум мюзикум“, разбира се представителен хор „Родна песен“- Бургас, за които говорихме. Отделно гост-музиканти, Венци Такев – цигуларят, Митко Тишев, който божествено свири на акордеон, на кларинет и на саксофон, Цветан Недялков ще свири също като гост-китарист. Мисля, че ще стане един прекрасен празник.

Изцяло с руски песни ли ще е концертът?

- Изцяло! Като правиш руски, прави го с руски, като правиш народно, прави го народно, като правиш оперно – нека е оперно. Защото ние събираме определена публика, публика, която харесва тази музика. А когато събереш от 100 кладенеца вода, не знаеш какво пиеш?!

Вярно ли е, че по-голямата част от местата вече са разпродадени?

- Да. Над половината зала е продадена, въпреки че има цял месец до концерта. Ние сме много щастливи от този факт, защото много хора има, които са били на предния концерт и сега пак са си купили билети. Не казват „ние ще дойдем“, те са си купили вече. Днес ми звъня един много близък приятел – доктор и ми каза, че вече е взел билети на тези и тези места, искал по-напред, но вече били свършили. И аз съм много щастлив от този факт, значи предния път с общи усилия сме успяли да направим нещата така, както сме мечтали, както сме си представяли. Радвам се много, че Левон и Георги усещат тази музика така, както аз я усещам. Това е много важно, като се качиш на сцената да получиш удоволствие от това, което правиш, а не да се бориш с някого от музикантите, да се бориш с диригента, да се бориш с аранжора, или да се бориш с някакви пречещи обстоятелства – други. Просто удоволствието идва от това, че ти го усещаш така както те го усещат. Да речем като записвах албума, песента „От зори до зори“ беше първата, която записвах и там имаше цигулки да се свирят. Тръгнахме да записваме, то един цигулар, втори цигулар, трети … не става, свирят си, мелодията е същата, но усетът го няма, атмосферата я няма, животът, който чакам аз, го няма. Като се намерихме с Венци Такев, вече видях, ето го – дойде. Затова продължихме да работим и  други песни с него, сега и в концерта ще участва.

Много хвалби имаше по адрес на Левон Манукян…

- Това не са хвалби, това са констатации.

Сигурно сте разбрал, че слабостта на Левон са мюзикълите. Да очакваме ли и да разбираме ли, че имате планове да развиете този недоразвит за България музикален жанр?

- Въобще не сме си говорили за някакви планове за това. Само го слушам как разказва и колко много работа е направил в тази посока и какви прекрасни аранжименти има направени. Убеден съм, че са такива, макар да не съм ги чувал, но изхождайки от това което прави за концертите, които работим, убеден съм, че и те са на много-много високо ниво. Нас страшно много работа ни чака тепърва с този проект, а аз мисля, че нещата не трябва да стават претрупани с 50 дини под 2 мишници. Та нека да си изпълним ангажиментите и да изсвирим и изпеем това, което имаме и хората чакат и жадуват да видят и тогава вече да мислим занапред.