Интервю на Киро Проданов с директора на Областно пътно управление Бургас – инж. Митко Порязов

В представите на съвременният човек пътищата са едно от лицата на всяка страна. Освен важно условие за развитие на бизнеса и комуникациите в глобален мащаб, пътищата имат непосредствено влияние върху поведението на шофьорите и емоционално-психичното състояние на пътуващите граждани. Членството на страната ни в ЕС даде възможност в периода 2007-2013г. да се ремонтират стотици километри и да се изградят много нови пътища. За нас обикновените хора е важно да знаем как работи Агенция „Пътна инфраструктура“. Въпреки направеното до сега, още сме далеч от самочувствието на европейски граждани – недоволство поражда понякога качеството на ремонтираните и дори на новите пътни отсечки. Предлагам на любезния читател този разговор с шефа на пътната агенция в Бургас инж.Митко Порязов – директор на Областно пътно управление с надеждата, че така ще сближим интереса на гражданите и пътните служби да си сътрудничат с информация, сигнали и препоръки. Нали човекът е човек когато е на пътя?

Инж.Порязов, моля Ви за най-краткото и важно представяне на ОПУ Бургас и на вашата работа в зимния сезон на 2014-2015 г.

-Областно пътно управление – Бургас, както и всички останали териториални структури на Агенция „Пътна инфраструктура“, през зимния сезон работи на 24-часов режим за поддържане на републиканската пътна мрежа. На нашите дежурни телефони 056/89-33-71 и 056/84-61-38 гражданите могат да получат по всяко време от денонощието текуща информация за въведените ограничения по републиканските пътища в област Бургас, за обходните маршрути и т. н. Естеството на нашата работа изисква 24-часов режим на комуникация с обществото. Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка и зимното поддържане на републиканската мрежа от интернет страницата на АПИ – www.api.bg, и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20. В агенцията целогодишно, при 24-часов режим работи Ситуационен център, който събира и обобщава данните за състоянието по републиканските пътища. Всяка промяна в пътната обстановка се публикува на интернет страницата и се изпраща на медиите, за да може информацията да достигне до максимален брой хора.

Какво е състоянието по категории на републиканските пътища в областта - магистрали, първи, втори и трети клас?

-Републиканската пътна мрежа на територията на област Бургас има 1 186,1 км. От тях автомагистралите са 51,4 км, пътищата I клас – 249,4 км, II клас – 261,1км, III клас – 608,6 км, а пътните връзки към автомагистралите - 15,7 км. Около 60% от републиканската пътна мрежа на територията на областта е в добро и средно състояние. В нетолкова добро състояние, колкото би ни се искало да бъде, е част от третокласната пътна мрежа. Опитваме се със средствата, с които разполагаме да подобряваме състоянието й.

С изключение на пътищата от Бургас за София, Созопол и М.Търново, всички останали доста осезателно тровят нервите на шофьорите. Цели участъци от важни пътища в областта са опасни, например, по пътя Средец-Ямбол, Айтос- Добромир,  Карнобат-Средец,  Царево-Граматиково-М. Търново, както и Бургас-Сл.бряг-Варна. Каква е перспективата за тези пътища?

-Всички пътища, които са в недобро състояние поетапно ще бъдат включени в ремонтните програми на агенцията. Част от тях са в проекто-списъка на обектите от Оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020 г. Предстои неговото утвърждаване и при осигуряване на финансиране ще бъде извършена цялостна рехабилитация.Тази година предстои да бъде възложено изработването на технически проекти за основен ремонт на 56 км от път II-99 Царево – Малко Търново, на близо 29 км от път I-9 Обзор – Баня. Ще се направи и технически проект за ремонтно-възстановителни работи на път II-99 Бургас – Царево, надлез при км 3 (Ченгене скеле). Предстои провеждането на процедура на инженеринг /проектиране и строителство/ на нов мост на р. Ропотамо при км 16 на път III-992 Веселие – Ясна поляна.

Ще признаете ли, че пътищата ІІІ-ти клас изобщо са занемарени от агенцията? Например, път ІІІ-908, който е свързващ между двата южни пътища І-9 и ІІ-79 към Турция и който е най-пряката връзка от Югоизточна България към вътрешността на Странджа и до морето през м.Босна, а GPS-системата насочва автомобилите именно по този път. Има ли отправяни искания от кметовете на М.Търново и Средец за ремонт на този свързващ двете общини път?

-Не бих се съгласил с твърдението, че третокласни пътища в областта са занемарени. Да, състоянието им не е на нивото, коeто би ни се искало и на нас, но  не може да се каже, че не се осигурявани никакви средства и нищо не е направено за подобряване на състоянието им. През миналата година беше изграден нов пътен възел „Българово“ на АМ „Тракия“ за близо 2 млн. лева, за да бъде отведен част от интензивния трафик извън Бургас. За тази цел беше извършен ремонт по технологията „студено рециклиране“ на четири третокласни пътни отсечка на обща стойност 9 млн. лева. Те са по направлението пътен възел „Българово“ – Камено – Братово - кв.„Горно Езерово“ и са с обща дължина около 21 км. В посока Слънчев бряг бяха рехабилитирани 28 км от път III-6009 Миролюбово – Каблешково – Ахелой. Направихме и превантивния ремонт на 11 км от път ІІІ-9009 Ново Паничарево - Ясна поляна. Извършихме и частични ремонти на път ІІІ-907 Босна – Визица, път ІІ-99 Царево - Малко Търново, път ІІІ-906 Варна – Оризаре – Каблешково и на път ІІІ 9061 Тънково – Слънчев бряг. Относно ремонта на път III-908 има отправени искания от кметовете на Малко Търново и Средец. При осигуряване на финансов ресурс те също ще бъдат ремонтирани.

Кои пътища в областта са ремонтирани и какъв е процента на тези, които се нуждаят от ремонт –  І-ви, ІІ и ІІІ-ти клас? Моля, посочете срокове за тези ремонти, източника на финансиране и кой изготвя проектите – АПИ или областното управление?

-Със средства от републиканския бюджет са реконструирани 2,6 км от първокласния път І-9 кв. „Сарафово“ - Поморие. Бяха инвестирани над 6 млн. лева за изграждането на две допълнителни платна, който да поемат интензивния трафик през летните месеци. През 2012 г. завърши рехабилитацията на 62-километровия участък от път І-9 Бургас - Малко Търново. Този проект бе изпълнен със заемни средства от Световната банка и националния бюджет. През 2015 г. с пари от републиканския бюджет предстои да стартира изграждането на етапната връзка на обхода на Малко Търново с път І-9. По този начин интензивното движение към границата с Турция ще се пренасочи извън града.

През тази година завършва и рехабилитацията на 86 км от второкласния път ІІ-79 Елхово – Средец – Бургас, който е по програма „Транзитни пътища V”. Тя се финансира със заемни средства от Европейската инвестиционна банка и националния бюджет. По същата програма през 2013 г. завърши рехабилитацията на 90 км от път ІІ-73 Шумен - Карнобат /Ришки проход/.

Имат ли районните ви пътни служби длъжността „кантонер“ и не оскъпява ли текущите и наложителни ремонти липсата на тяхната дейност - примерно, непочистени канавки, не отводняване на пътна настилка и в резултат дупки по пътищата?

-Според Закона за пътищата Агенция „Пътна инфраструктура” изпълнява функциите по организиране, възлагане, финансиране и контрол на дейностите, свързани непосредствено с проектирането, изграждането, управлението, ремонтът и поддържането на републиканските пътища. Агенцията не разполага с техника и служители, които да изпълняват дейности по текущ ремонт и поддържане на републиканската мрежа и поради това всички видове работи, извършващи се в обхвата на пътя, се възлагат за изпълнение на пътно поддържащите фирми след проведени процедури по ЗОП.

Често има грешки в указателните табели. Примерно, от М.Рудник към М.Търново на кръговото пише нереалните 119 км. Как съгласувате поставянето им с общини и защо често те са нелогични и объркващи? Примерно, при влизане от към Средец първо е табелата „ Бургас“ далеч преди да се вижда града, а където започва реалната му граница около разклон мина В.бряг е табелата „Община Бургас“? И защо табелите за края на едно село често са далеч след реалните му граници, това капан за КАТ ли е или…?

-Всички пътни знаци и временни организации на движението по републиканската пътна мрежа се поставят и въвеждат след съгласуване с „Пътна полиция“. Ако има допусната неточност веднага се прецизира сигнализацията. Отговорността при монтиране на вертикалната сигнализация в урбанизираните територии е на съответната община. В случая, за които питате вертикалната сигнализация се поставя от община Бургас.

Рекламните табели и билбордове по пътищата – защо са толкова много, създаващи пряка опасност като разсейват шофьорите? Чия собственост са те, какви са годишните ви приходи от тях и как ги оползотворявате?

-Рекламните съоръжения, поставени край републиканските пътища, са съобразени с безопасността на движение и отговарят на изискванията на Наредбата за специално ползване на пътищата. Преди да бъде дадено разрешение за тяхното изграждане се извършва оглед на мястото. Работим съвместно с представителите на „Пътна полиция“. Агенция „Пътна инфраструктура“ няма собствени рекламни съоръжения. По републиканските пътища в област Бургас няма рекламни съоръжения, собственост на партии или коалиции. Всички съоръжения са собственост на юридически лица. Приходите от рекламни съоръжения постъпват в общия бюджет на агенцията, а не в бюджета на пътното управление.

* Въпреки трудностите по съгласуване на срещи и въпроси, благодаря на инж. Порязов и Пресцентъра за отзивчивостта и дадените отговори. Има още много въпроси, на които отговорите не са в едно интервю. Например, защо на 40 км отсечка по пътя за Елхово има вече над 70 дупки, а закърпването им е с по-лош асфалт от основния пласт. Оставаме с надеждата в годината на завършване на този ремонт да изчезнат тези кръпки и да имаме качествен път. Всеки участник в пътното движение може да бъде полезен с подаден сигнал, с мнение или препоръка. Освен че са отворени за това, пътните служби, а и самите ние се нуждаем от собствената ни гражданска активност. За да отстояваме правото ни Системите на държавните институции да работят единствено в полза на обществения интерес.

Бургас, февруари 2015 г.