Димитър Атанасов е председател на синдикалното дружество към ГПУ Малко Търново. Преди броени дни той и колегите му за пореден път протестираха с настояване за по-добри условия на труд. Какво е да пазиш българо-турската граница? В какви условия работят граничните полицаи? На тези и още въпроси пред Gramofona.com отговори Димитър Атанасов.

Г-н Атанасов, как преминава един ваш ден на браздата?

-  Живея в Бургас и пътувам по два часа, за да стигна до работното си място- Резово. Ангажираността ни към една смяна започва в 06.00 часа, а работното ни време е по 12. То обаче нараства до 14 часа, а с пътя обратно до дома общо става 19 часа.

По границата стоим в палатки, повечето от които изгниха. Има осигурени кабинки, но те са доставени в ГПУ-та. Трябва им тежка техника или кран, за да бъдат преместени, но това не се случва. Иначе биха свършили прекрасна работа.

Патрулираме с автомобили, но те тотално се амортизираха от тази операция и имаме крещяща нужда от нови коли, както и от специализирани автомобили, в които да се извозват само бежанците.

По колко души сте на наряд?

-  Във всички групи е различно. Има групи, където бежанският натиск е по-голям, има и където е по-малък. При нас през зимата потокът намалява, защото река Резовска вдигна много нивото си от дъждовете и става невъзможно тя да се премине.

Има ли риск за живота ви при залавяне на бежанците -риск от замръзване или нападение от бежанец?

-  Да – има риск от всичко, което изредихте. Оказва се, че имаме много трудови злополуки по време на работа. В скоро време искаме да получим цялостна информация за броя на злополуките и болничните, който според нас е нараснал много още преди операцията. Естествено, че като мръзнеш цяла нощ след няколко такива смени е нормално да се разболееш.

Как описвате работата на граничния полицай през 21 век?

-  Граничният полицай в днешно време работи при ненормални условия на труд, не е добре обезпечен - има колеги, които от четири години не са получавали униформи. Вече казах, че има нужда от нови коли, нужна е и добра инфраструктура по самата граница, за да може да се охранява качествено.

Обърна ли Ви гръб държавата и каква според вас е нейната роля - на майка или на мащеха?

-  След като няма разбиране и има протакане във времето за решаване на проблемите, може би това е определението – на мащеха.

Какви са резултатите от нечуваемостта?

-  Много колеги се разведоха. Има колеги, които се командироват през 15 дни и това създава проблеми в семействата им. Според мен този начин на тази специализирана полицейска операция е изчерпан.

Обмисля се командироването на 700 души, какво мислите за тази идея?

-  Процедурата е много тежка, а разходите по командировката на един служител  са 1200 лева на месец. В сумата влизат 20 лева дневни пари и 20 лева за нощувка. Това е проблем за нас, тъй като районите са гористи, а тяхното опознаване трае години.

Ако не намерим решение на този проблем, имам уверението на доста колеги, че ще търсят начин за преместване в по-близки места като Бургас например.

Имате ли проблеми с бежанците?

-  Каналджиите стават доста изобретателни, защото там става въпрос за много пари и както виждате фактите са на лице - започват да ни газят по пътя.