Лютви Местан е председател на Обединение ДОСТ. Блиц  интервю на Gramofona.com.

Г-н Местан, кои са основните приоритети на Обединение  ДОСТ?

-  Приоритет на приоритетите е България да съхрани геостратегическия път на развитие като евроатлантическа държава, като страна член на Европейския съюз и НАТО. Смея да твърдя, че ДОСТ е най-ярката евроатлантическа партия на България. Смятаме че кризата, която изживява ЕС и въобще геополитическата криза, в която се намира светът като цяло, не са аргументи за разколебаване на вярата в необходимостта от Европейския съюз и НАТО, а обратното.

Точно заради кризата има необходимост от още по-категорично заявяване на този приоритет на приоритетите. Разбира се като конктрени измерения този глобален приоритет може да се представи и в редица секторни политики, например включително и по отношение на основните язви на българската демокрация.  България да стане истинска евроатлантическа държава, означава да се развива като истинска, а не като фалшива демокрация. Равноправието също да бъде истинско, а не просто книжно. Свободата да бъде реална и истинска, а не само на книга. Проблемът с корупцията също може да се представи в светлината на този приоритет, защото превръщането на България от само формален член на ЕС и НАТО в реален и истински член на тези два съюза, означава преди всичко върховенство на Закона, работеща съдебна система, истински регулаторни органи, които да служат на публичния интерес, а не на интересите на олигархията и корупционните обръчи.  В България преодоляването на най- страшната социална язва –корупцията, се свързва неразривно с една истинска дълбока съдебна реформа.

Предвид ограниченията, които са наложени пред обикновено Народно събрание от учредителя- седмото Велико народно събрание, ние стигаме до приоритета свикване на осмо Велико народно събрание, с една основна цел. То трябва да се свика, за да обяви собствената си ликвидация, т.е да прехвърли всички свои правомощия дефинитивно към обикновено Народно събрание, за да не попада реформаторската енергия в едни или други ограничения , наложени с решение на Конституционния съд какво може и какво не може да прави едно обикновено Народно събрание.

Когато говорим за корупцията, за зависимостта на държавните органи от олигархията и корупционните обръчи, ние трябва да бъдем малко по-конкретни. Да кажем, че едно от политическите лица на тези порочни явления в българското общество се явява сарайското образувание, наречено ДПС. Затова другият важен приоритет на Обединение ДОСТ е решаването на проблема със сарайското образувание, което прониква все по-дълбоко в социалната тъкан на българското общество и го разяжда. Явно решаването на тази задача, която ние дефинитивно представяме като демокрация без сараи , не е по силите на другите партии.

Това е високо отговорната мисия на ДОСТ. Между впрочем тук изразявам своето учудване от тоталната неспособност на десните партии да проумеят тази високо отговорна роля на ДОСТ и не разбирам тяхното агресивно отношение към нашето Обединение. Аз не се сещам за по-дясно послание от нашето-демокрация без сараи и от тази гледна точка десният субект ако е достатъчно зрял, ако е истински десен , а не квази десен , би трябвало отдавна да види в Обединение ДОСТ своя естествен си партньор. Това, че те не са в състояние да го направят, може би означава отсъствие на сериозна политическа експертиза, а може би става въпрос и за нещо по-порочно, за брутален партиен егоизъм, а може би и завист.

Разбира се неотменим приоритет на ДОСТ ще бъде смелата защита на идентичността, постигането на пълно и ефективно равенство за всички български граждани, в това число и за представителите на етническите, религиозните, културните и езиковите малцинства в България. Постигането на пълно равенство означава функционално изучаване на майчин език в българските училища, отпадане на дискриминационните текстове спрямо майчин език, а това пълно и ефективно равенство би трябвало да изключва глобите за ползване на майчин език, които непрекъснато ми се налагат.

Обединение ДОСТ освен че дефинира тези приоритети, има и политически капацитет да работи ефективно за реализирането им. В този смисъл влизането ни в парламента ще е добра новина за евроатлантиците в България, ще бъде добра новина и за евроатлантическата демокрация. Е, вероятно ще е лоша новина за евразийските сили. Това е вън от всякакво съмнение.

Вярвате ли на социолозите, които дават резултат за ДОСТ под 4 %?

-  Ако са верни социологическите прогнози, никой не би трябвало да се занимава с нас, защото мъдрият български народ е казал, че на умряло куче нож не се вади. Те ни заковаха под 1 %. Самият факт, че имат такава консолидирана, агресивна съпротива срещу ДОСТ, че цели анализаторски центрове пишат стратегии за изграждане на образа на универсалното зло за българската политика показва, че антиевропейските и антинатовските сили в българското общество и външни геополитически фактори изживяват истински шок и ужас и вероятно разполагат с реална информация за реалния потенциал на ДОСТ. Мисля, че получаваме доста високи оценки от своите политически опоненти. Като висока оценка определям тяхното отрицание и агресивното им отношение.

Дълбоко съм убеден, че ние прескачаме 4 % бариера, защото аз стъпвам на най-надеждната социология и вие виждате, че ние не се спираме. В момента с Вас пътуваме за седмото събрание за днес. В село Люляково ние говорихме пред над 300 души. Многобройни бяха събранията и в село Планиница и в другите села, които посетихме. Такава беше картината и в Хасково.

В Кърджали духат едни нови ветрове, които убеден съм, че ще се превърнат в сериозна буря, която ще помете ДПС или поне ще ги свие до партии от миманса в българския политически живот. Това неизбежно ще се случи, защото за разлика от Движението за права и свободи, ние сме носители на мисия, на кауза, ДОСТ е светска партия партия, която проповядва модерен граждански патриотизъм като алтернатива на крайния национализъм и на комформистката и предателкста позиция на ДПС, което влезе в цинично, неприемвливо за достойните избиратели съглашение с АТАКА и Патротичния фронт с номинирането на бивши народни представители от тези политически сили.

Нашият модерен граждански патриотизъм стъпва на два принципа и търси баланса между тях- неприкосновенност, святост на идентичността, име, език, религия, култура, святост на държавните граници на Република България, единството и неделимостта на България. Ето това ни прави модерни граждански патриоти. Разгръщането на този нов модерен и граждански патриотизъм, който е в пълно съответствие с обективните дадености в България, в която живее букет от етноси и религии, е в пълно съответствие с българския национален интерес.

Как Ви приемат хората в страната?

-  Приемат ни като едно ново и чисто начало. ДОСТ е партия без минало, но съм убеден, че с богато бъдеще. Хората са отвратени от поредното предателство на ДПС. Този път обаче грешката, която направиха ДПС не е тривиална. Това издевателство над избирателя да го принудиш да гласува за народни представители  от партии, които проповядват крайния национализъм, премина всякакви граници. Ако трябва да бъда съвсем откровен, това не е глупашки ход на ДПС , това е една доста отчетлива стратегия за изграждане на патриотарски  образ , който да ги направи приемлив участник в евентуално следващо управление. Струвами се обаче, че тази стратегия е обречена на провал. Няма да успеят. Маските паднаха. Истинското лице на ДПС се видя отдавна. Тази партия е обречена на изолация и на затихващи функции. Аз нямам съмнение, че този процес ще премине през етапи. Първият етап ще бъде превръщането им в политическа сила от миманса. А в последствие и ще изчезне.

Последната седмица се обтегнаха отношенията между България и Турция. Какво предизвика това напрежение?

-  Аз не виждам никакви основания за обтягане на отношенията и не споделям, че има обтегнати отношения между България и Турция. Аз мисля, че тези внушения са продуцирани пак от онези сили в българското общество, които виждат в ДОСТ един много силен, нов , мощен ресурс за евроатлантическото развитие в България. На тях много би им се искало в следващия парламент да няма нито една политическа сила с ярък евроатлантически профил.

По тази причина мисля, че сме в режим на абсолютно преднамерен сценарий за изграждане на образа на врага  в лицето на ДОСТ и обвиненията срещу Република Турция са част от този пропаганден механизъм, а не стъпват на реални основания. Трябва да се научим да не гледаме на Република Турция като на наш исторически архевраг, защото Турция е стратегически партньор на България. Българския народ не е с къса памет и много добре знае, че след Руско-турската война, през тези 139 години,  няма нито един случай Турция да е обявявала война на България. Негативното отношение към Турция по-скоро се разполага в историческия мит, отколкото в реалността. Мисля, че по-скоро има внушение за напрежение в отношенията между двете държави, отколкото да има реален проблем.