Изложбата "Лицето на труда” се организира за втора поредна година от Младежки форум 21 век  и КНСБ. Основната цел на изложбата е да се покажат 30-те най-добри фотоса от ежегодния конкурс. Тази година има две подтеми – „Работа-мечта” и „Работа за младите хора”. Събрани са 58 снимки на 16 фотографи от цялата страна.

Идеята на изложбата е да се види какво младите хора виждат в лицето на труда – как те си представят работата и каква всъщност е тя. Изложбата е пътуваща и Бургас е вторият град, който я посреща. Повече информация ще ни даде Даниела Алексиева, председател на Младежки форум 21 век.

Името на изложбата е „Лицето на труда”. Какво цели тя?

- Изложбата има за цел да привлече младите и да им обясни за техните права. Младежкият форум 21 век има друга кампания заедно с КНСБ – „Моето първо работно място”. Обясняваме какво трябва да знаят младите, когато започват работа, за възнаграждения, отпуски и т.н.

Фотографите задължително трябва да са на възраст до 35 години, но не е задължително да са професионалисти. Всеки любител може да се включи.

Изложбата се провежда за втора поредна година. Какво Ви направи впечатление?

- Това, което на мен лично ми прави впечатление, е че младите пресъздават трудностите, които те срещат на самия труд. В някои фотоси детският труд е много ясно изразен или пък невъзможната реализация в някои професии.

Кои фотоси преобладават – позитивните или негативните?

- Има и позитивни, и негативни снимки. Всичко това показва, че младите срещат доста трудности при професионалната си реализация. Често са принудени да работят по задължение.

След като съпоставите резултатите с миналогодишната изложба, какви са разликите?

- Миналата година нямахме две подтеми и сякаш това улесни участниците. Фотосите определено бяха повече- около 90, но за сметка на фотографите. А тази година участниците са повече, но пък фотосите по-малко, тъй като всеки фотограф може да изпрати до 10 снимки.

Няма голяма разлика. Миналата година може би имаше повече лица. Фотографите буквално бяха приели темата „Лицето на труда”. Тази година има повече професии и то на изкуството.

Трудна ли беше надпреварата за първите места и коя снимка спечели приз №1?

- На журито му беше много трудно да определи първите места. Три са наградите за първо, второ и трето място. Наградите са свързани със самата фотографията.

Първото място е за часовникаря. Този фотос пресъздава една традиционна професия, за която обаче никой от нас не се замисля, а тези хора изкарват прехраната си с ръцете си.

Изложбата днес е в Бургас. Има ли фотографи-участници от тук?

- Тази година бургазлии специално нямаме. Миналата година имахме една участничка от тук и тя дори беше в 30-те най-добри. От София имаме най-много фотографи.

Изложбата е на същото място в Морската градина на Бургас. Проявяват ли бургазлии интерес, когато минават покрай Вас и изложените снимки?

- Да! В интерес на истината  доста хора проявяват интерес, както и миналата година.

Какви са плановете на изложбата за догодина?

- Догодина правим третото поредно издание на изложбата. Тя ще бъде посветена на 25-тата годишнина на КНСБ. Подтема може би няма да има, за да не ограничаваме участниците. „Лицето на труда” – нека всеки я възприеме и интерпретира по свой начин. 

Кампанията е насочена към младите лица, които тепърва се сблъскват с трудностите на живота. Какво бихте ги посъветвали?

- Апелирам към младите да бъдат активни и да търсят правата си. Да не се поддават на манипулации и да бъдат силни, защото ако всички сме силни, нещата в България ще се променят. И най-важното да останат в България, да не бягат.