Комисар Васил Василев е шеф на бургаското подразделение на ГД "Противопожарна безопасност". Трима негови подчинени не успяха да спасят 21-годишната Камелия Желязкова, макар да отишли на 15 минута след сигнала за потопа на пътя Бургас - Созопол в нощта на 5 срещу 6 септември. "Mожеше да e жива, ако бяхме оказали натиск на пожарникарите, ако ги бяхме заплашили или набили", сподели един от закъсалите хора - Боно Томов, в "Здравей, България". Как са действали екипът от пожарникари и имало ли е шанс да спасят момичето от водния ад? Комисар Васил Василев отговаря пред "Стандарт".

 

Комисар Василев, как ще коментирате нападките срещу екипа от пожарникари, които са действали по време на наводнението на пътя Созопол - Бургас?

- Вече върви досъдебно производство по случая, най-вероятно ще бъде направена и проверка на действията на пожарникарите и от експерти от Главната дирекция. Поне моето желание е такова. Трябва да се вземе мнението на всички очевидци, да се погледне отстрани на нещата. Преди 2 часа разговарях с родителите на загиналото дете по тяхно желание, те самите виждат каква е била ситуацията и трябва да отбележа, че се опитват обективно да погледнат на случилото се. След като са си заминали двама човека, вероятно сега, погледнато отстрани, е могло да се подходи по-друг начин. Но действаме на момента - при вода, която тече под ъгъл 45 градуса срещу служителите. Всичко е подадено на телефон 112, всички разговори се записват, вижда се кой къде е отишъл. Но всички тези приказки, че служителите били сънени, е абсурдно! Трябва да си пълен темерут и не знам какъв човек да си, за да спиш, докато пътуваш натам! Това ми е много обидно, защото тези момчета са отивали да спасяват хора. И затова съжалявам, че изпадам в ситуация да се обяснявам за всяка минута.

Но може би при екипировката, която са имали в момента, само това е било по силите им?

- Като ръководител на структурата съм направил, каквото е нужно. Отидох лично в 2,30 ч, екипите вече бяха тръгнали. Опитал съм се да се разпоредя за всеки случай. Можете да видите по разпечатките - имало е над 500 обаждания от телефон 112 в цялата Бургаска област. Подобен потоп е имало през 1987 г. Сега няма сигнал за скъсана язовирна стена, да има потенциално опасен язовир. Така че никой не е могъл да очаква на главния път да се получи такава приливна вълна. Паднали са общо 186 л/кв.м., но това не е разпределено през денонощието, а се е изваляло на два пъти по 90 л. Всичко е било подгизнало. Явно е някакъв водосбор. Разбирам трагедията на близките на починалите, разбирам и рибарите. Но като се замислим, кое е законно от тези постройки там, има ли някакво разрешение за строеж в този водосбор? Защото гледаш, че е на крачка от морето, но не разбираш какво би могло да дойде иззад гърба ти. 


Все пак не казвате нищо за действията на пожарникарите и екипировката им?

- Ами то се знае как са екипирани. Въпросът е дали може да действа при ширина на водния поток от 150 м? Защото това потвърдиха много от свидетелите, които са били на място. В онзи момент разполагахме с 4 дежурни автомобила, които действаха на различни адреси. Всичко може да се види по секунди. Те са пристигнали за 15 минути от центъра на Бургас. Първо отиват на адрес до хотел "Приморец", веднага след това са пренасочени към случай със застрашени хора на ул. "Левски" 106. Там взимат от наводнено мазе трима души, карат ги в службата. Лично ги видях, бяха семейство от ромски произход. След 3 минути екипът, който е от трима души, получават сигнал и тръгват да отводняват същия адрес до хотел "Приморец". Оттам отново тръгват по сигнал за пътнотранспортно произшествие до хижа "Странджа", което е в парка Отманли. Отиват с първия възможен автомобил. Никой не може да предположи, че на 300 м оттам ще тръгне такава вода. Там виждат само една кола, всички други 4-5 са в дерето. Викат втори автомобил, с по-висока проходимост, 4x4, опитват се да спасяват с въже, влизат 40-50 м, стигат до 20 м от хората, но това е - краят на въжето е застопорено в мантинелата, иначе не могат да се държат на краката си. То просто не стига! След това идва вторият автомобил, който е по-висок. Той влиза в насрещното движение, по-близо до бедстващите...
 

Има ли план как да се действа в подобна ситуация?

- Не, това са действия при крайна необходимост. Това не е ежедневие. Всеки, попаднал в тази ситуация, би го отработил по по някакъв си негов начин, тук няма правила. Но такава е атмосферата сега, нямаме доверие един на друг. Но пък и не е нормално така да нападат някакви хора. Имало е много очевидци, които могат да изяснят истината и как са действали пожарникарите.

 

 

източник: "Стандарт"
снимка: blitz.bg