Живко Табаков е роден в Бургас през 1977 г. Завършил е „Управление на хотели и ресторанти“, „Туризъм“ и „Международен Бизнес“.  От 1998 година работи в сферата на туризма. Управлявал и консултирал редица успешни компании. Съветник в Политическия кабинет на министъра на туризма. Член на Съвета на директорите на „Слънчев бряг“ АД. Заместник областен координатор и общински председател  на „Движение България на гражданите“ – Бургас. Живко Табаков е номиниран от ДБГ за кмет на Община Бургас.

Г-н Табаков, местните избори са времето когато на преден план излизат проблеми на всяка една община. Бургас нерядко е даван за пример, но и тук си има редица проблеми. Кои според вас са най-належащите?

-  След като имаме добра инфраструктура и добра градска среда, се нуждаем от истински икономически подем. За мен е важно да се промени структурата на приоритетите в Бургас. Задължително е през новия мандат двата приоритета  - инфраструкура и градска среда да бъдат надградени, като изведем и трети приоритет свързан с превръщането на Бургас в целогодишна туристическа дестинация. Това означава освен традиционния морски и крайно седмичен туризъм да развием и останалите видове туризъм и да излезем много по-солидно на международните пазар. Ако направим сериозни инвестиции в тази посока съм убеден, че след края на следващия мандат, бургаската туристическа индустрия ще е в състояние да компенсира деиндустриализацията на Бургас, която се случи през последните години.

Най-големият недостатък на Бургас е безработицата и липсата на атрактивни позиции за работа. Какъв според вас е механизмът за разкриване на нови работни места?

-  Нови работни места се откриват с частни инвестиции, а инвестициите идват там където има спокойствие, предвидимост и не на последно място работна сила. Аз акцентирам върху туризма, защото това е традиционен отрасъл за Бургас и региона. В града имаме гимназия по туризъм, колеж по туризъм и два университета, които произвеждат кадри за този бранш. Трябва да развиваме отрасли, в които имаме човешки потенциал. Един от проблемите за привличане на сериозни инвестиции е именно проблемът с липсата на подготвени кадри. Затова преди да привличаме инвестиции трябва да имаме много трезва оценка за потенциала си.

Аз не мога да обещая, че ще привлека инвестиция за производство на автомобили, но мога да кажа, че и в момента водя преговори за привличане на сериозен инвеститор в голям туристически атракцион от типа на „Дисниленд”. Подобна туристическа инфраструктура и привличане на международни туроператори би извела Бургас директно на международните пазари, а от там ще дойдат новите работни места по цялата верига – хотели, ресторанти, търговия и дори лека промишленост и селско стопанство. Естествено в този процес Община Бургас е основен фактор и трябва да осъзнае тази си роля.

Защо в Бургас все още говорим за големи инвеститори в бъдеще време?

-  Не искам да гледаме назад, а да мислим за това как да развиваме града си занапред. Преди да търсим големи инвеститори, трябва да знаем какво искаме и какво можем. Трябва да спрем да търсим идеалните инвеститори и да намерим възможните.

Заплащането в много сфери е нископлатено. Това обаче е сериозен проблем за живеещите в големите градове, където стандартът на живот е по-висок. Защо заплатите тук са толкова ниски?

-  Защото все още няма достатъчно работни места. Когато работодателите започнат да търсят работници, а не работниците да търсят работа, заплатите ще се повишат от само себе си. Това е принцип на пазарната икономика.

Много обекти в Бургас се ремонтират, много се построиха. Добро ли е качеството на направеното?

-  Недостатъци винаги могат да се намерят, но нека не отричаме направеното и гледаме към доброто. Един от проблеми в тази посока е пропукването на църквата „Св. Св. Кирил и Методий” и практическото затваряне на площада пред нея. Това е не малък проблем в центъра на града, който слага петно върху многото хубаво, което се направи през последните години. Въпреки това общината намери решение на този проблем и вече се работи по отстраняването му.  

Бургас е Европейски град на спорта, а се оказва, че си няма собствен стадион. Защо според вас се налага футболисти да тренират извън града?

-  Забелязал съм, че професионалните спортни успехи за един град често идват с икономическото му развитие. Аз съм привърженик на масовия спорт и мисля, че общината има задължение да инвестира много повече в него, отколкото в професионалния въпреки, че не отричам и него. Масовият спорт е за нашите деца и за всички нас. Ако имам възможност бих акцентирал много повече върху него, защото това е основата и за бъдещи спортни успехи на Бургас.