Иван Киров открито споделя недоволството си към институциите и управлението на България през последните 20 год. Активно участва във февруарските събития на 1997 г. - барикадите в Бургас на изхода за София.  Бори се за правата на потребителите. Участва активно в гражданско движение, което успява да премахне закрепостяването на абонатите към мобилните оператори. През януари, февруари и март на 2013г. е един от водачите на протестите в Бургас.

 Вие бяхте един от водачите на протестите в Бургас през зимата на 2013г. Много хора правят паралел сега със ситуацията тогава, има ли отново предпоставки за протести?

-  Аз виждам постоянно предпоставки за обществено недоволство. Могат да се дадат много примери като престъпността, цените на горивата и монополите в сектора, цените на ел. енергията, липсата на адекватно лечение, липсата на качествено образование, корупцията.

Всеки бранш генерира недоволство и показва как едни са привилегировани за сметка на други.  Напрежение се създава по изкуствен начин. Напоследък се вижда отново нежелание на държавата да се справи с цената на горивата, незаконните постройки, недосегаемостта на определени хора и ред други.

Сега е нужно много малко, за да се изрази публично недоволството от група граждани или на целия български народ пред институциите, включително Президент и Парламент. Във всеки един момент хората могат да са отново на улицата в зависимост от това какво ще ги провокира. Това е опасна игра на държавата със суверена.

Много хора казват, че няма смисъл от протести, че с тях нищо не се променя. Така ли е?

-  Няма лесна борба срещу институции, държавно управление и монополи. Всеки човек живее в някакво общество и среда. Хората търсят по-добър живот, виждат различни неправди, но не всеки има смелостта да се изправи срещу тях. Тези, които изразят несъгласието или съгласието си публично, движат обществото напред.

Голяма част от родните протестъри осребриха обществената си дейност с включването в различни предизборни листи. Казват, че така по-лесно могат да влияят на процесите в страната. Вие защо не се включихте в предстоящите избори?

-  Това че ме познават много хора в Бургас и областта съвсем не означава, че те биха ме подкрепили ако бях кандидат. Да ми се издигне кандидатура от инициативен комитет или партия не е сложно. Може би не е сега времето да бъда кандидат в местни избори. Ако е писано при едни следващи местни избори, може да участвам. Надявам се хората, които ме познават да проявят разбиране в моя отказ за участие в  предстоящите местни избори.

 Ще има ли в Бургас избрани общински съветници от нови партии или независими?

-  Предизборната кампания в Бургас за местния вот е започнала от миналата година, тоест тя върви от времето на последните парламетнарни избори. Има доста сериозни заявки за участие от нови партии, от нови коалиции, от нови независими кандидати. Все пак щастливците ще са само 51 избрани. Да не забравяме че според социологическите проучвания се очаква около 50% активност на вота.  Почти е невъзможно да се събуди интереса на останалите 50% от имащите право на глас. Хората са отвратени от партийни игри и голи обещания. А присъствието на едни и същи хора в кандидат - листите за общински съветници също е демотивиращ елемент.

Трябва ли Избирателният кодекс да се промени?

-  Да, да бъде променен в полза на гражданите, а не в полза на определени партии. Така няма да виждаме пришълци от други общини или области в определени избирателни листи за каквито и да е избори. Всеки кандидат ще си познава региона и проблемите му, защото живее там реално. Но тези промени трябва да се направят внимателно и да се мисли по тях от всички българи. Трябва да се премахнат финансовите ограничения и подписите при регистрация на партии, коалиции и инициативни комитети във всички видове избори. Нужно е да се мине към 100% мажоритарен вот и всеки кандидат да може да убеди пряко избирателите да гласуват за него. Също така не е редно български граждани, живеещи извън България, да определят вота. Не е редно граждани, които са практически неграмотни, също да определят вота .

С какво бихте сравнили сегашното управление на държавата?

-  С приказките за Хитър Петър и Настрадин ходжа.

Има ли предпоставки за предсрочни парламентарни избори и кога биха могли да се случат?

-  Събитията в държавата и недоволството на групи граждани към сегашното управление са създали условия за това. Според мен ще се засили общественият натиск за предсрочни избори след местните избори тази есен. Вероятно идната зима ще се случат предсрочните парламентарни избори. Аз не вярвам скоро да има парламент, който да управлява спокойно цял мандат. Но след местния вот ще бъдат създадени много нови партийни формации. Те ще привлекат много членове от сега действащи партии и безпартийни. Много е възможно някои партии да останат без членове след изборите и да се саморазпуснат. Но събитията след местния вот до голяма степен ще определят събитията през януари и февруари 2016г. Наложително е свикване на Велико народно събрание, за да има конституционни промени.

Снимка: Архив