Иван Киров е член на гражданско движение АБВ и един от инициаторите, за да бъде организацията АБВ достъпна за повече граждани, които искат да се запознаят с инициативите й. Иван Киров е добре познато лице от зимните протести в Бургас. Още през март в града бе сформиран Инициативен комитет, на който Киров бе председател. Комитетът потготви писмо с искания до местния парламент. Едни от тях бяха свързани с намаляването на такса смет и платената синя зона. Досега отговори на посочените въпроси няма.

Към ден днешен гражданско движение АБВ има идея за създаване на граждански съвет. Нещо, което досега не се е случвало. Какво ще представлява този съвет? Как и за кого ще работи той? Кой може да членува в него? Интервю на Gramofona.com с Иван Киров.

Г-н Киров, какво ще представлява гражданският съвет на АБВ?

- Той трябва да е проводник на общественото мнение към партията. Досега няма такъв вид дейност и всяка една партия първо пуска партийните си виждания и задачи за изпълнение по места. Съветът е обратният принцип-това, което хората искат да случи реално идва отдолу, минава през структурите на общинско и областно ниво и се отива на национално ниво за решение. Създаването на такъв граждански съвет не е политически орган. Той е граждански съвет.

Колко души могат да членуват в него и какви могат да са хората-участници?

- Този съвет е на общинско и областно ниво и в него ще участват първоначално до 50 членове. В съвета могат да членуват както граждански организации, така и отделни хора-общественици, браншовици, хора, които работят в определени области-лекари, журналисти, учители.

Кой ще бъде председател на гражданския съвет?

- Председателят на общинския съвет се избира при ситуиране на общинско събрание за общинска структура. Ние все още такава официално нямаме. Гражданският съвет не е политически огран. Решенията му могат да влияят върху решенията на партията. Те не могат върху тези на гражданския съвет. Затова е граждански. До края на август трябва да са готови с избора на председател.

Вие ли ще оглавите съвета?

- Това се решава на общинската и областна конференция за избор на общински и областен партиен ръководител. По време на този избор се избира и Ръководителят на този съвет.

Каква е идеята на съвета?

Когато има проблем и той може да се реши от граждани и те да се оповестят чрез съвета. Има проблеми, които са много наболели. Например работата на паяка. Когато той вдига колите на туристите, те се чудят къде да отидат. Този турист обаче като дойде тук не оставя 70 лева, а 1700 лева.

Това е проблем на местно ниво? Посочете такъв на областно.

До плажа Липите след Синеморец линейка не може да стигне. Проблемът е, че достъпът до плажа се затваря за автомобили. По Конституция плажните ивици трябва да бъдат с общесвен достъп. Не може в цялата страна да има събаряне на незаконните постройки. В Бургас и областта обаче няма. Защо за едни може, за други-не?

Проблемите са много. Идва русначе от Свети Влас или Несебър, учило по една програма, а сега трябва в Бургас да учи по друга. Българската система на образование е крайно объркана. Аз видях в Холандия как в един клас учат деца на различни възрасти.

Къде ще бъде съветът? Къде ще се събират хората?

- Когато официално се избере председател на този съвет, той ще  покани граждански организации, които са на територията на Общината и са действащи. Примерно, екологичните организации-те са важни, организациите, които се занимават с инвалиди, със защита на децата, с хуманитарна дейност. Т.е. това, което мислим ние, е интегриране на гражданско движение в партия. Опитваме се, това което е нечуто, да се реши.

Ще стигат ли въпросите до общински съвет, а после и до Министерски?

- Това зависи от общински съвет, не зависи от нас. Но когато събереш 10 интелектуалци и 10 НПО-та, които искат да направят добра промяна, мисля, че все един кмет или общински съветник ще започне да се съобразява. Защото това са хора, които утре могат да се съберат пред Общината и миналогодишните събития от Варна да се случат и при нас. Защото проблемите станаха много. Има решение за тях, но никой не иска да го направи.  

Туризмът е един от основните браншове, от които страната печели? Какви са вижданията Ви в сектора?

Правейки проучвания в Слънчев бряг за размера на заплатите и условията на труд в бранша туризъм, се получи нещо много неприятно за мен. Правя съпоставка с Гърция. У нас се дава заплата от 450 лева на камериерка. Храната й или се осигурява, или не. Работодателят примерно ще й осигури траснпорт, но спане-не. Аналогично тази камериерка в Гърция взема 600 евро с осигурена храна и спане. И работният сезон там е 8 месеца, а тук 4. Администратор, който знае примерно 2 езика в България-руски и английски, взема 650 лева и работи 12 часа. Същият в Гърция взема 900 вро. Пак му е осигурена храна и спане. И после хотелиери и ресторантьори казват-нямаме персонал. Да не говорим, че друг основен проблем е незиплащането на заплати.

Неприятното бе, че по времето на ГЕРБ глобите за трудовото законодателство бяха намалени драстично, в пъти повече. Между другото, нито едно правителство до момента не се реши да криминализира неплащането на заплати и осигуровки. В Испания и Франция защо го има? В България имаме 70 % редовен бизнес, който плаща редовно колкото заплати, толкова и осигуровки, без значение има ли проблеми в бранша, или не. Остават едни 30 %, които не пускат договори, не дават заплати, не плащат осигуровки.

Криминализирането реално ще даде сигурност на хората. Това означава, че и три дни да работиш, са длъжни да ти ги платят. Както, когато отидеш да работиш в чужда фирма, която оперира на територията на страната. Много сериозно трябва да се наблегне и на Закона за рекламата. Не можеш да пускаш постоянно подвеждаща реклама, а после хората да се жалят постоянно. Давам пример. Виждаш рекламата на някакъв автомобил, който е с  примамлива цена от 20 000 лева, със супер екстри. Отиваш в магазина за същия автомобил и оттам ти казват, че струва 45 000 лева, а това на снимката е базовият модел.

Какви са най-големите проблеми в Бургас и областта?

- Безработица, престъпност, липса на условия за среден и дребен бизнес, пътна инфраструктура и други. Натискът върху органите на редае голям. Налагат им се ограничения, които пречат за изпълняване на задълженията. Примерно в Стара Загора стана така, че циганинът тръгна да скача и напада полицая. Защо въпросният циганин като отиде да живее в чужбин не скочи на полския полицай или на френския, или на немския. Как ще му скочи?

 Възможно ли е този брой от 50 членове да събере всички желаещи да членуват в съвета?

- Той се прави в полза на гражданите, но под егидата на партията. Това в момента е алтернатива от демоктратичен характер. Това, което сега се прави е напълно ново. Разбира се, че ако има много желаещи да членуват, ще се намери форма, всеки да бъде чут.

Как ще го приемат хората? Не мислите ли, че отново ще кажат, че щом партия стои, тя води определени хора с нея? Няма ли да се получи обратният ефект?

- Гражданският съвет може да задължи партията да изпълни решенията на съвета. Съветът обаче не е длъжен да изпълнява партийни решения, това е граждански орган. То така е замислено. Той има правата да формира обществени и политически позиции, както и по всички проблеми от дейността на партията, така и да задава въпроси по дневния ред, които да предлага за решение. Позициите и предложенията от гражданския съвет задължително се обсъждат от ръководни органи на партията.

Те излизат с позиции с решение. Гражданският съвет не е задължен да изпълнява решенията на партията. Органите на партията са задължени да подават цялата информация, която гражданският съвет изисква от тях. Гражданският съвет изработва самостоятелно свой правилник за работа и самостоятелно сформира свой дневен ред на работа и няма нищо общо с партията. Той организира дискусии и сформира експертизи, предлага позиции и решения, организира проверки по важни въпроси по дейността по партията.

Ще бъде ли лесно това, което правите?

- Няма да е лесно и ще бъде доста скептично прието. Като всяка нова форма на организация. Но смятам, че хората малко по-малко ще започнат да се отпускат, да си споделят проблемите. Тук се търси повече граждански елемент. В една социална демокрация трябва да обърнеш повече внимание на хората, да ги попиташ какво точно искат те. Не да им кажеш ти какво ще направиш за тях, да налагаш своето виждане.

Не е ли предизборна PR- акция на АБВ?

- Технически е невъзможно да има голяма популярност преди изборите. Ако трябва да събереш съвет от 30 души, реално трябва 30 дни да говориш с тях. Август месец е месецът на почивките, септември е предизборната кампания, октомври са изборите. Няма как граждански съвет да е PR-акция. Може би хората, които са по върховете на АБВ са прозрели, че ако попиташ хората какво искат от теб, те няма да се обърнат срещу теб.