Георги Николчев е хотелиер, бивш заместник-областен управител, който е отговарял за туризма, член на УС на Европейския институт по туризъм. Едно интервю на http://www.bulgarianhouse.ru/

Развитието на туризма, на сезона като цяло. Ще има ли продължаване на сезона?
- Удължаването на туризма става с богати хора и с по-възрастни хора. Богатите хора не обичат когато е най-силният сезон, юли и август, когато е най-горещо и имаме най-много хора, те обичат, когато е по-нормална температурата, когато няма много хора, когато безпрепядствено може да стигнеш до всякъде, до ресторанти, до исторически забележителности, да се направят екскурзии. Ние с този младежки туризъм, който развихме последните години, просто няма как да стане. Битката е наистина да обособим Сл.Бряг и цялото Черноморие за по-богати туристи, но не само младежкият туризъм, който се развива, но и сергиите, и това предлагане на нашето черноморие, което изглежда като пазар, не предпоставя по-сериозни услуги, които се предлагат по хотелите и ресторантите. Така че стремежът е натам, въпросът е, че много трудно може да се постигне, тъй като много хора, които бяха в бранша и стъпиха на морето, и тъй като не могат да си запълнят хотелската база, тъй като е станала огромна, предлагат на много ниски цени своята база и от там вече ниските цени предпоставят и по-бедни туристи. Базата ни в общи линии е на много добро ниво, мога да кажа, че е над средното европейско ниво, и предполага, че при една добра организация, при едно сплотяване на туристическия бранш, може да се постигнат такива успехи, но това е изключително трудно, тъй като много хора ползват хотелите си по морето за имидж, а не за печалба.

Като човек, който следи всичко, даже като тенденции в законодателството, всичко, свързано с туризма, прави ли се нещо точно по този въпрос?
- Ние направихме няколко неща, ние – част от хората, които се занимават със законодателната база в туризма, тъй като аз съм участвал във всичките, в асоциациите, в министерството, се бутнаха някои от нещата. Преди година се прие нов закон за туризма, но още не са излезли наредбите, в момента ги правим. Единственото лошо е, ние там успяхме да вкараме премахването на преместваемите обекти по Черноморието, за да могат да идват малко по-богати туристи. Докато сега, на 29-ти, премахнаха тази точка в закона, преместваемите обекти остават, застрояването по плажовете се увеличава, което по никакъв начин не може да предпостави за идването на по-заможни туристи, тъй като те не искат претъпкани плажове, улици, сергии със стоки-менте. Нещата не са в тази насока, както трябва.

Има ли някакъв шанс?
- Аз се надявам това да стане в тези по-сериозните, затворените комплекси, където наистина по-богатите хора да се чувстват по-комфортно. Работи се по това. Има няколко комплекса, в които добре стоят нещата. Дюни е един такъв, Албена е един такъв, в Златни пясъци има също такива комплекси. Така че в тях наистина могат да дойдат сериозни гости, които да изкарат една много добра почивка. В Слънчев Бряг Хелена е такъв, макар че там го разделиха, но също е за по-богати хора, които могат да получат абсолютно всичко от услугите, които се предлагат, и да почиват на спокойствие.

Правят ли се някакви облекчения за визите?
- За визите бяхме преди две-три седмици с министър Вигенин. С него бяха шефа на консулския и на визовия отдел. Достатъчно дълго и широко говорихме и една от точките беше за руските визи, като там се отчете, че около два милиона руски граждани имат европейски визи, които могат да ползват без проблем и за България. Друго – издават се вече многократни визи за руски граждани, безвизови са деца до  6 години, от това лято. Премахва се дългото чакане за получаване на визи, в Петербург и Москва, тъй като вече е без посредник. Отвори се още едно консулство, което ще обслужва далечния изток – в Симферопол. За да може всеки да иска виза без да се налага да пътува и да чака. Командировани и обучени са и допълнителни служители в консулските служби, които да ускоряват до три дни да могат да се издават визите. Правят се сериозни стъпки да бъде облекчен всеки, който иска да дойде в България.
До момента нямаме нито една отказана резервация, нито един отменен полет. Не виждам причина и за поява на проблеми. Всички туроператори, които още миналата година са сключили договори с наши хотелиери, няма нито един отказал се.

Имаш ли някакви данни грубо какви бройки ще има?
- Руският пазар почти стига №1 по нашето черноморие. В момента, в който настъпи кризата в Европа, именно руските туристи успяха да спасят българския туризъм, като едни добри туристи запълниха отлива на европейските туристи.

Много е интересно това, че те са изключително любознателни туристи. Те идват и искат да посетят всички исторически забележителности, всички екскурзии, всички предлагани турове, които са, дали са излизания с яхта, дали ще е джип със сафари, дали ще е посещение на българско село, просто искат да усетят от всичко това, което дълги години са го имали, като са знаели, че в България го има, а не са го посещавали, а по-възрастните са идвали и са искали да видят разликата. Това е между предни посещения и сега.

А в тази връзка – адаптира ли се туризмът към руския турист? Създават ли се конкретни продукти само за тях?
- Може да се каже, че определено се създават продукти за руския турист, защото започнаха да се появяват руски бани, голяма част от персонала, който се търси, говори руски език, част от мероприятията, които се провеждат с руски туристи, винаги екскурзовод обяснява каква е връзката между Русия и България, между тези точки, които имаме от години. Българският туризъм веднага се ориентира много сериозно към руския туризъм и даже в момента част от колегите искат и са заявили руски аниматори, които да работят в хотелите им. Което съвсем сближава атмосферата. Може да се каже, че представят в много добра светлина както нашия пазар, така и руснаците ни чувстват по-близко, по-добра е почивката. Част от тях са по-възрастни, част от тях са и по-млади, които идват за купоните, за среща със западните туристи, често пристигат в България и от Европа руски туристи, има младежи, които учат на запад, или са със семействата си, идват тук да се срещнат със свои близки, да си направят приятна почивка, така че те са навсякъде около нас, отделно идват много младежи, много групи с младежи, те представят руската култура по различни концерти, които се организират в различните черноморски градове, да представят културата на своите градове и области, от където са. В момента най-голямата база, която е, Камчийската база, там почиват около 2 хил. московски деца на смяна. Всички тези деца по принцип там учат, запознават се и с българската култура, правят екскурзии по нашето Черноморие, правят концерти. Връзките ни са все по-сериозни. Специално се правят за руснаците концерти, идват изпълнители известни, които правят концерти по нашето Черноморие. Хората дали ще го видят в Русияя, или тук, на тях им е приятно да отделят време и да почивает добре.

Планира ли се нещо още занапред, като промени, нормативни, в туризма?
- В туризма подготвяме стратегия за туризма – Министерството на икономиката заедно с всичките асоциации, свързани с туризма, тъй като предната стратеги я беше направена от един грък, за България. Човекът беше взел пари от ЕС за изготвяне на стратегия за туризма в България и той си ги похарчи. Изготви стратегия, която не ни удовлетворяваше, и сега започваме друга стратегия. Всяка община си има стратегия.

Има разделение по различните категории, различните видове туризъм, в тази стратегия, която изготвяме. Дали ще бъде морски, зимен, спа, фактически да се прави стратегия за развитие на всеки вид туризъм, да се види къде има допълнително да се прави, като разбира се водещ е морският туризъм, като най-доходоносен и най-разпространен. Фактически за момента туризмът ни представлява едно 15% от БВП, което е може да се каже най-работещото звено в държавата, много чисти средства се получават.

Започва райониране в държавата, след влизането на закона, където ще имат много асоциациите силно влияние за разпространение, за разпределяне на средствата, които влизат от туризма в държавата, за развитие на стратегиите в тази насока, и което е най-важно – рекламата, защото в някои държави е толкова зле рекламата, че даже не знаят, че ни има.

 

Снимка: http://www.monitor.bg