Г-н Николчев, каква е равносметката от лято 2015?

-  Лято 2015 се оказа едно от най-тежките от години насам. Резултатите са доста по-слаби от очакванията. Това се породи от сериозния отлив на туристи още в началото на сезона. Голяма част от колегите свалиха цените си само и само, за да привлекат туристи. В средата на юли напълнихме Слънчев бряг, но на цени, които реално не трябваше да бъдат. Лошото е, че при свалянето им, те после много трудно се вдигат. Надявам се за догодина да има една добра и целенасочена реклама от страна на министерството на туризма, за да можем наистина да напълним Черноморието.

От кои страни имаше сериозен отлив на туристи?

-  Най-голям отлив това лято имаше на руски, украински и немски туристи, което не се очакваше. За слаб сезон може да се съди по това, че двумилионният турист бе посрещнат чак през септември, докато миналата година - август.

Какво планирате за догодина?

-  Трябва да се направи сериозна рекапитулация и маркитинг. Разговори с министерството на туризма тепърва предстоят, ще посетим и лондонската борса, която е една от първите и е най-показателна. За нас английският турист е много добър. Всички тези вълнения, които са в Африка и Азия ще се отразят и наистина се надявам туристите, които няма да посетят тези страни, да дойдат у нас. Определено считам, че трябва да се вземат мерки относно плажове, преместваеми обекти  - неща, които отблъскват както западните, така и българските летовници.

Може ли да кажем, че 2015 година бе най-слабата в туризма?

-  2015 година се равнява на 2008-2009 година, когато също имаше спад на туристи.

Дадоха ли всичко възможно хотелиерите да привлекат туристи?

-  Хотелиерите се подготвиха с подходящи цени и най-различни нови предложения, които включваха в пакетите. Без обаче държавна, сериозна намеса за разчистване на нашето Черноморие, не можем да се справим. Няма как да се водим, че сме алкохолна дестинация и да искаме богати туристи.

Кой бе най-големият недостатък на лято 2015 година? Кой би черният печат и туристите не ни посетиха?

-  Черният печат това са реално плажовете и младите туристи, които не могат да компенсират богатите, които идваха преди. Не може по плажовете да се взема такса за чадър и шезлонг, колкото е таксата на една стая. На запад тези цени са включени в пакета и там всеки хотел разполага с безплатни чадъри. Държавата, която печели около 10 милиона лева от всички плажове по Черноморието, може да компенсира по друг начин.

Когато българският турист дойде на море, той е набутан някъде по края, по камъните или има проблем с концесионерите, което в никакъв случай не може да продължава. Ако се отдават плажовете, трябва да се отдават услугите – водни колела, джетове, банани, парашути.

Къде избягаха българските туристи?

-  Предимно в Гърция и Турция. Това са места с много услуги. Нито на гръцкото, нито на турското крайбрежие се изнудват туристите. Там летовниците не плащат такса за ползване на чадър и това не ги прогонва, както у нас.