1. Как започна годината за Пристанище Бургас? Има ли ръст на товарооборота?

Началото на годината започна добре за Пристанище Бургас. Само за месец януари са обработени над 50 000 тона товари . Това е ръст с 16 % спрямо същия месец на миналата година. Успяхме да привлечем и нови клиенти на пристанището.

Това е в резултат на предложените по-добри условия на организация на работата и норма на обработка на товарите, което бе добре възприето от нашите партньори. Надяваме се, и това е целта ни, този положителен темп на обработка на товарите да продължи през цялата година.

2. Един от основните спорове за развитието на бургаския порт е, че трудно могат да се развиват едновременно и Морската гара, и традиционната товаро-разтоварна дейност. Търси ли се компромис в това отношение и каква е визията ви за развитието на пристанището?

Никога не е имало конфликт между обработката на товари и круизното обслужване. Това беше изкуствено създадено напрежение в обществото през миналата година. Погледнете каква е световната практика - навсякъде в големите и утвърдени пристанища безпроблемно  се извършват и двете дейности.

Това се прави от една година и в Пристанище Бургас - обработваме товари и обслужваме пасажерски кораби. Ще припомня, че без конфликт миналата година в „Пристанище Бургас” ЕАД бяха обработени 163 товарни кораба и обслужени 27 круизни плавателни съда и то от най-големите. Ние имаме интерес и в бъдеще успешно да развиваме и двете дейности, защото те са печеливши, а и това е дейността, която развива пристанището.

Надявам се в бъдеще да има интерес и да се развие крайбрежното плаване между морските градове в страната. Ние нямаме проблеми да обслужваме и такъв вид пътувания, но това все пак е въпрос на частна иницатива.

3.  Само след месец ще започнат редовните курсове до остров Света Анастасия, има ли вече създадена организация, за да се избегне напрежението от миналата година? 

През миналата година имаше голям интерес към туристическите пътувания до остров „Света Анастасия”, както за нашите съграждани, така и за гостите на Бургас. Тези пътувания са част от дейността на Община Бургас. За нас няма проблем корабчетата да акостират на бургаското пристанище, както се случваше и миналата година при лошо време и невъзможност на трите плавателни съда да застанат на Моста.

Това е въпрос на договорки между пристанището и Община Бургас. Приставането на туристическите корабчета  ще е улеснено още повече, че вече имаме и действаща Зона за свободен достъп и смятам, че няма проблем туристите  да се качват на корабчетата от тази зона. Още повече, че през тази година започва реконструкцията на най-стария закрит пристанищен склад „Магазия 1”, който ще се превърне в Морски културен център и където е предвидено изграждането на още едни пасажерски терминал.

Така след неговото завършване няма проблем именно там да се обслужват туристите, които ще пътуват до остров „Св. Анастасия”.

4.  На Никулден министър Ивайло Московски обеща, че в Зоната за обществен достъп на порта ще бъдат инвестирани около 12 млн. лева през тази година. Какво ще бъде изградено и какво ще имаме възможност да видим още през тази година?

Планираните инвестиции ще бъдат насочени както за подобряване на условията за товаро-разтоварната дейност, така и за подобряване на пасажерското обслужване. Предстои скоро да бъде открита новата трафик кула на територията на пристанището, която Държавно предсприятие „Пристанищна инфраструктура“  изгражда по проект за управление на трафика на плавателните съдове.

Преди няколко дни стартира обществената поръчка за избор на изпълнител за реконструкцията на Магазия 1. Бъдещият Морски културен център ще има функциите на втори пасажерски терминал, където ще се обслужват и крайбрежните /каботажни/ превози . Ще разполага с морски музей, кафенета, ресторанти, магазини.

През тази година са планирани  действия и е осигурено финансиране  за обновяване на кейовата и тилова настилка на основните  корабни места за товаро-разтоварна дейност, обхващащи над 9 000 кв.м.

Миналата година при откриването на Зоната за свободен достъп открихме ново хале за съхранение на яхтите и тяхното оборудване в Марина порт Бургас. През август тази година Марина порт Бургас ще е домакин на европейското първенство по ветроходство клас 420 и 470 и трябва да предоставим добри условия за неговото провеждане.

Обектите, които се изграждат, като част от Зоната за обществен достъп са източник на големи приходи за дружеството, като не е тайна, че печалбата от круизното обслужване започва да формира все по-сериозен дял от цялостната печалба на дружеството.

Рентабилността при тях е в пъти над обичайната от товаро-разтоварната дейност. В това направление нямаме конкуренция в залива и  то създава условия за запазване на работните места в дружеството, и за  развитие на претоварната дейност.