Г-н Бойчев, 43-то Народно събрание за пръв път от много години е разнородно и партийно изпъстрено. Как оценявате първия му сезон?

Това Народно събрание тръгна по един нов начин, с много дебати. От тази гледна точка има по-добро сработване между управление и опозиция. Е, имало е и изблици на опозицията, но управляващите имат желание за диалог и това се вижда.

Лесно ли се работи с толкова партии?

По принцип никога не е лесно. Колкото повече са партиите,  толкова повече предложения и повече предизборни обещания има. Това от една страна предполага повече трудности, но пък и желанието за дебат е по-голямо,  а това е полезно, защото води до намирането на по-разумни решения.

Финалът на политическия сезон беше доста бурен. Липса на комуникация между коалиционните партньори ли доведе до последните решения на депутатите? Как се стигна до дам, че на референдума ще отговаряме само на един въпрос и кой избра Мая Манолова за омбудсман?

Ние като политическа партия нямахме кандидатура за омбудсман. Лично аз не виждам нищо лошо тази позиция да е за опозиция. Това е обществената фигура, при която всеки един човек може да отиде, за да се оплаче.  Хубаво е да е от опозицията. За мен това е вид продължение на нашата диалогична политика.

Но е тясно партийна кандидатура.

Това наистина е притеснително от една страна, защото по закон общественият посредник е надпартиен, но от друга гледна точка, защо не? Мая Манолова е амбициозна жена.

Що се отнася до референдума, аз съм разочарован, че не останаха и трите въпроса. Вярно този въпрос, който остана е най-важният, но с отпадането на другите два обезличихме референдума. Аз лично гласувах „за” и за трите въпроса.

В навечерието сме на кампанията за кметове и общински съветници. Навсякъде в областта ли ще се явите със собствени кандидати?

Навсякъде, единствено в Камено имаме независима кандидатура с дясно обединение.

Камено се смята за червен бастион, с дългогодишен кмет на левицата. Ще можете ли да пробиете там?

Против съм да сменяме управлението самоцелно. Трябва да видим нещата по друг начин. Как и дали се е развивала една община. Според мен Камено е замръзнало във времето. Логистично тази община е в средата на областта, не е в периферията. Граничи с Бургас, а разликата в развитието, в условията за живот е коренно различна. Така че от тази гледна точка, трябва да има някаква промяна. Най-малкото да има надежда за хората, че нещо ще се промени.

А Карнобат? Отново червена община, в която обаче сегашният кмет работи и никой не го отрича. Вие обаче имате там една силна структура и много силен кандидат.

На миналите избори нашият кандидат не стигна до балотаж в Карнобат. И аз казах, че ще подкрепя по-работещия кмет, доказалия се кмет без значение от политическата сила. Това беше Георги Димитров. Сега обаче ние имаме една перфектна кандидатура, която извървя своя. В момента Владимир Крумов е зам. областен управител на Бургас, който се доказа като специалист.

Несебър е една от най-трудните за прогнози община. Там какви са очакванията ви?

Категорично очаквам победа. Несебър е наистина странна община. Там има много фактори, които влияят на изборите. От най-богатата община от година на година Несебър се превръща в една посредствена община предвид бюджета, който има. Несебър е на опашката по усвояване на евросредства. Небезизвестен е и фактът с регистрациите. Дано да има реакция от страна на институциите. По памет там има около 7-8 хиляди регистрации, а сметките показват, че там на балотаж се отива с 3-4 хиляди гласа. Реално тези временни регистрации могат да изберат кмета. Мисля, че и там трябва да има промяна. Имаме общини като Царево, Поморие, Созопол, които са с два пъти по-нисък бюджет, а задминават Несебър. Ето ви пример за добри кметове.

В Несебър има и един друг феномен. Там съветниците са основно бизнесмени. До колко този модел – бизнесът да е във властта, та дори и местната, работи?

Факт е, че този Общински съвет се доминира от бизнесмени, но не работи. Кой от съветниците носи отговорност, че не се усвояват евросредства? Единственият шанс за една община са евросредтвата и е престъпление, ако тези средства не се усвояват. Наистина не мисля, че е добра практика. Една сериозна партия трябва да излезе с програма за развитите. В структурата има хора, които те питат – защо нещата не се променят, защо не са правят неща? Докато една бизнес структура като влезе във властта, не виждам пред кой носи отговорност и  с какви амбиции влиза.

В Бургас се смята, че нещата едва ли не са решени. Много партии обаче са с амбицията да влязат в Общинския съвет, други да увеличат мандатите си. Вие имате най-голямата група и логично всички се целят във вашите мандати в местния парламент.  Ще запазите ли мнозинството си?

Категорично ще се борим за мнозинство в Общинския съвет. Работата на нашите съветници беше много добра. Те работиха в подкрепа на общинската администрация и се получи една добре смазана машина.

Опозицията ви обвинява обаче, че това доминиране и пълно мнозинство, което имате не е добро за управлението на града.

В Бургас имаме една добре стикована общинска администрация и нейната работа трябва да се подкрепя. Видяхме как се държат съветниците от опозицията. Те не дебатираха по същество казусите, а само и само да не се случи нещо полезно.

Да очакваме ли изненади в листата за общински съветници?

Имаме много номинации, листата ни е почти двойна. Естествено има и приемственост, нови лица, което е напълно нормално,но няма нищо фрапиращо.

Ще заложите ли и на преференциалния вот?

Преференциите работят. Логиката е всеки един кандидат да направи своя кампания и да привлече външни гласове, това е положително. Но логиката не е да се нагнети вътрешно напрежение в структурата. Дано това се разбере и всеки направи своя кампания. Да се докаже, да поеме ангажименти пред избирателите и да се бори, за да ги изпълни.