За първи път в Бургас пеперудена идилия се превръща в атракция на града. Близо 50 тропически пеперуди от Северна и Южна Америка, Азия и Африка вече живеят свободно в Природонаучния музей в морския град.

Какви точно са видовете, има ли отровни между тях, какви са грижите за красивите насекоми и колко време ще могат да сбъдват желанията на посетителите си?  Подробностите разказва пред Gramofona.com уредникът на Природонаучния музей в Бургас д-р Светла Далакчиева.

 

Подобни инициативи са вече честа практика в големите европейски музеи, но в Бургас се организира за първи път. Откъде се зароди идеята?

- Тази практика е много честа във всички западни музеи и ботанически градини. Изложбата е една от най-успешните им живи експозиции или както те ги наричат „живи изложби”. Така че това не е нещо ново. Просто до момента в България почти не се е случвало. Природонаучният музей в Бургас е първият музей, който го прави. Идеята е от много от отдавна. Мечтаем за тази изложба от три години. Но има поредица от стъпки, които трябва да се извървят преди да се стигне, тъй като са необходими специални условия за пеперудите. Радвам се, че най-накрая успяхме да го осъществим. Мисля, че наистина се харесва, защото ентусиазмът на всички колеги и от други отдели и музеи е голям.

А какъв смятате ще е интересът от страна на посетителите?

- Засега е много голям. В последните няколко дни непрекъснато ни търсят, включително и извън Бургас. Интерес има. Ние затова ще работим и в неделя, за да можем да посрещнем всеки, желаещ да разгледа живата изложба.

Пеперудите са около 50, от 11 различни вида. Нещо повече за тях и колко време ще бъдат тук?

- Пеперудите ще са тук два месеца, до края на септември. За всеки от видовете има по нещо интересно.

Синьото морфо, която е една от най-красивите пеперуди, може да достигне размах на крилата до 20см. Бялото морфо е от рода на синьото, но пък е единствената пеперуда с бяла окраска. Имаме и пеперуда сова, която има защитна окраска, за да се пази от хищници.  Тук може да срещнете и една отровна пеперуда. Тя е опасна само за хищниците, които искат да я погълнат, а за хората е абсолютно безобидна. Пеперудата монарх е много известна в Щатите с това, че прави големи миграции. При нас е африканският вид. Тя е интересна с това, че е намерена нарисувана в египетски гробници на възраст от 3 500г. Тоест още от много дълбока древност хората са били запленени от пеперудите. Затова има и толкова легенди за тях.

Пеперудите са свободно пуснати  в една от залите на музея. Когато посетители дойдат какво да очакват?

- Ще могат напълно да се пренесат в тропическите гори на джунглата. Хубаво е да не хващат пеперудите, защото те са много крехки и има опасност да се съкрати животът им.  Ако пеперудите кацат върху тях - да, нека да им се наслаждават, нека ги снимат.

Какви си необходимите условия, близки до естествената среда на пеперудите?

- Трябват специални растения, подходяща температура – да е топло, много влажно и наистина да има човек, който да ни помага в грижите за насекомите. Те трябва първо да се отгледат от какавида, да се излюпят, да се захранят, да се научат да се хранят сами.

А с какво ще ги храните?

- Всеки ден ще им приготвяме меден разтвор и цитрусови плодове. Оказва се, че пеперудите предпочитат по-загнилите.

Във всички народи пеперудите са символ на щастие, любов, красота и късмет. Какво се случва, когато пеперуда кацне върху нас?

- Може да си прошепнете някое ваше съкровено желание и когато тя отлети, то ще ви се сбъдне. Такава е легендата.