Д-р Георги Матев е анестезиолог-реаниматор. Дълги години завеждаше Отделението по реанимация на Бургаската болница, а в края на 2010 г. е назначен за неин изпълнителен директор.

Д-р Матев, само през миналата година 22-ма лекари напуснаха МБАЛ – Бургас. Двойно повече медицински сестри и среден медицински персонал се е разделил с професията си. Продължава ли гладът за кадри при Вас?

-  Темата е много актуална в последните няколко години предвид липсата на млади лекари и медицински сестри. Гладът за медици в Западна Европа не е от вчера и той се задълбочава. Не можем да очакваме в следващите няколко години подобряване на картината. Считам, че кадрово нещата трудно биха могли да се подобрят. По-добре е да се промени организацията на дейността, да се канализират отношенията между нас и пациентите, да се създаде профилактична база, която да поеме тази част от пациентите, които имат нужда от лечебни процедури. Не е необходимо болницата да бъде единствен стожер, който упражнява лечебни структури. Доказано е, че само в България 40 % от пациентите се лекуват в доболничната помощ, а 60 % се хоспитализират.

Точно обратното е в Западна Европа и 100 % в Германия. Там според данни за 2014 година, 38 % от потърсилите медицинска помощ я получават в болниците, а останалите са в амбулаторната част от здравеопазването. Ние трябва да пренасочим този поток от пациенти към доболничната помощ. Там се получава и голямото разминаване в натовареността на кадрите, липсата им и тяхната професионална ефективност.

Как ще ги стигнем германците?

-  Само със законодателни, точни и ясно аргументирани мерки, които не са в никакъв случай много трудни. Ако имаме точен и ясен регламент на хоспитализация, нещата ще са по-различни. Болниците трябва да останат места, където наистина се приемат пациенти, да не можейки да бъдат лекувани по никакъв друг начин в доболнични или домашни условия.

Спокойно ли работят бургаските медици, предвид случаите на нападение срещу тях?

-  Това е част от ангажимента ни да се грижим за здравето на хората, но не всички го разбират като взаимен интерес. Естествено в болшинството от случаите - 90 % зад нападението стои неосъзната реакция. Тя е под въздействие на някакъв страничен агенор - алкохол, наркотици, друг медикамент или друго болестотворно физическо състояние като шизофрения. На базата на това ние не можем да бъдем големи съдници и не можем да кажем, че тези пациенти умишлено нападат медицинските екипи.
Имаме разбира се и умишлени случаи, които са в следствие на голяма агресивност. В крайна сметка това общество трябва да разбере, че ние сме тук, за да му помагаме, ние сме в негова полза не сме срещу него.


Лекарите често са обвинявани в некомпетентност или лошо отношение към пациентите, а в сянка остават случаите, при които те буквално са сътворили чудеса, за да спасят нечий живот. Разкажете ни за екипа, който спаси зверски намушканата Галина?

-  Екипът, на който 27-годишната жена дължи спасяването си, започва от дежурния в Приемно-спешно отделение д-р Иван Събев. При постъпването на ранената, той веднага вика дежурните реаниматори д-р Здравка Инджова, д-р Даниела Люцканова и д-р Андриана Йовановска. На секундата са се отзовали и съдовият хирург д-р Огнян Матков, хирурзите д-р Цвятко Марангозов и д-р Кирил Симеонов и ортопедът д-р Кирил Денков. В процеса на възстановяване пациентката е била на грижите на две отделения - по Реанимация и Първа хирургия.

В нашата болница работят специалисти, които от дълги години се занимават в областта на спешността. Тези хора, които работят по спешен алгоритъм едва ли биха се изненадали от такава многофункционална, засягаща различни органи и системи травма.


Разбирам, че 20 души са се погрижили за Галина. За колко време медиците успяха да овладеят критичната ситуация?

-  Ситуацията е била изключително критична със засегнати сърдечно съдова система и дихателна системи, и коремна област. Въпреки огромната кръвозагуба интензивно и реанимационните екипи и тези по образна диагностика се опитаха в рамките на първите 6 часа да овладеят острия период.

Трябва да отдам дължимото и благодаря на всички лекари, медицински сестри, санитари, всички спешни екипи, че реагираха точно, бързо и ясно на ситуацията и направиха всичко възможно, за да спасят живота й.

В края на март тази година в болницата приехте и 3-годишната Алиса, която скочи след майка си от терасата на квартирата си на улица „Батак” 25. Трудно ли лекарите спасиха живота й?

-  За пореден път трябва да кажем на бургаската общественост и на всички люде, които търсят медицинска услуга, че болницата разполага с изключително професионални специалисти, с много точен и ясен регламент на работа, действие, лечебен процес, на базата на което са и тези добри резултати.
Ние не фаворизираме определени специалности, в никакъв случай не казваме, че сме най-добрите специалисти на територията на страната, но МБАЛ разполага с най-добрите спешни медици в областта.

Не само в чисто реанимационен план, а във всички специалности и това е плод на дългогодишния преди всичко техен труд, плод на методичните ни ръководители, защото те направиха възможно в Бургас да има качествени медицински услуги и специалисти. Приветствам тези колеги, благодаря им от сърце, че са положили толкова много за своето професионално израстване. Надявам се че в бъдеще ще стигнем още по-високо като направими Медицинския факултет. Те го заслуважат!

Д-р Матев, кога да очакваме факултетът да отвори врати?

-  Надяваме се, че през тази финансова и административна година да се постави основата на взаимоотношенията с Министерството на здравеопазването. Създаването на университетска болница е сложен процес и той е свързан с преди всичко намирането на необходимите хабилитирани лица, които да поставят основната база за обучаване както на студенти, така и на специализанти. Третият последен етап ще бъде към Медицинския фалкултет, който в момента е базиран в университет “Проф. Асен Златаров“ съответно да се донадгради медицинска база под формата на научно - практично звено и да се създаде факултет за следдипломна квалификация. Това е нещо изключително съвременно и модерно и се подкрепя от всички развиващи се институции на територията на Европа.

Работата на МБАЛ се увеличава много през летните месеци. Трудно ли се справяте?

-  Само през денонощеието на 1 срещу 2 август тази година през Спешното отделение са преминали 140 пациенти. Няма такъв спешен портал на територията на страната, който да е толкова натоварен в летния период от май до септември.
Тези, които са в критично състояние са 30 % от постъпилите 140. Използвам вашата медия да поздравя медиците и да им благодаря за всичко, което правят.