През последните години Бургас се развива много динамично, като няколко пъти беше обявен за най – добрия град за живеене. Тук се изпълняват множество европейски проекти, които променят облика и подобряват значително инфраструктурата на черноморския град. По отношение на структурата на населението Бургас е един от градовете с най-много млади хора.

В същото време се наблюдават процеси на масово напускане на младите в посока София и чужбина. Какво ги кара да напускат града, който очевидно има какво да им предложи? Какви са техните нужди и представи за бъдеща реализация и дали това съвпада с представите на местния бизнес и работодателите за добре обучени и компетентни кадри?

Нашето желание е да срещнем всички заинтересовани страни и да предизвикаме интензивен обмен, за да открием възможностите за пълноценна реализация на младите хора и да се удовлетвори максимално желанието на местната общност те да намерят причина да останат да се развиват и работят в град Бургас и областта. Може би младите хора се нуждаят от повече доверие, от по-продуктивни контакти с местната власт и от по-голямо участие в процеса на взимане на решения.

Сдружение ФАР в рамките на проект „Стратегическо планиране и застъпничество: Инструменти за по-ефективно включване на НПО във вземането на решения и диалога с местната власт, организира на 25.11.2015 година от 10.30 часа в Бизнес Инкубатор Бургас граждански форум на тема „Шансове за реализация на младите хора в регион Бургас“. Във форума ще вземат участие представители на местната власт, работодатели, НПО, педагози и младежи.

Очакваните резултати от форума са идентифициране на проблема за бургаската общност от всички заинтересовани страни, активно участие в разрешаването му и поемане на конкретен ангажимент за неговото преодоляване.

Каним всички заинтересовани граждани да вземат участие във форума и да се ангажират за последващи действия в решаването на този изключително важен проблем за региона, за да останат младите хора в Бургас.

Проектът е с продължителност 15 месеца, с начало ноември 2014 г. и край януари 2016 година и се изпълнява в градовете София, Плевен, Бургас и Стара Загора.

Изпълнител на проекта е Сдружение „Институт за регионални и международни изследвания” (ИРМИ)

Дейностите по проекта включват:

1) Обучение на активисти на НПО и неформални граждански групи в стратегическо планиране и застъпничество – три обучения съответно в Плевен, Бургас и Стара Загора за групи от по 10-15 човека;

2) Обучение на обучители (по 5 представители на НПО във всеки град);

3) Планиране и изготвяне на стратегия за застъпническа кампания от страна на местните активисти по конкретен проблем на всяка от трите общности;

4) Пилотна застъпническа кампания във всеки град, включваща срещи с вземащите решения, кръгли маси и медийни участия;

5) Дейности за постигане на дългосрочно взаимодействие между НПО и представители на месната власт, в това число изграждане на структурирани форми на гражданско участие, споразумения за мониторинг и обществени съвети.

Проектът „Стратегическо планиране и застъпничество: Инструменти за по-ефективно включване на НПО във вземането на решения и диалога с местната власт” се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. За повече информация посетете www . ngogrants . bg.

 

Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Институт за регионални и международни изследвания и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

 

Платена публикация