Ели Алексиева е книжар от 16 години и е фен на съвременната българска литература. Тя е от щастливците, за които хобито им е и професия. Ели чете много българска литература, за удоволствие, за себе си и за да е полезна на клиентите си, които имат „тяга към художествената литература”. Според нея няма нищо по-добро от това да препоръчаш книга на клиент и след време той да се върне и да каже: „Благодаря ви за тази книга, която ми препоръчахте, искам отново Вие да ме консултирате”. „Тогава вече си сигурен, че си избрал най-правилната и най-любимата професия. Да работиш своето хоби, по-хубаво от това, здраве му кажи”, казва Ели.

За нея няма нищо по-хубаво от добрата стара книга. „Книгата можеш да я гушнеш и да заспиш с нея”, отбелязва тя. Препоръчва за всички свои колеги и хора, които се занимават с литература „Моята прекрасна книжарничка”на Петра Хартлип. Според нея тази книга е като „малка библия” за хората с подобна на нейната професия. „След като я прочетох преди дни, подчертах цялата книга, вътре има цитати, които поствам с удоволствие на личната си страница във Фейсбук, защото са неща, които Хартлип е усетила по същия начин, по който ги усещам и аз” обясни с усмивка Ели.

Любимият й автор е Чудомир. „С удоволствие се връщам и сигурно ще продължавам да се връщам към Чудомир докато дишам. Знам го наизуст и никога няма да ми омръзне”, казва тя. Ели съветва повечето хора, които по някакъв начин са пропуснали любимия й автор, да му обърнат внимание.

Когато е гледала филма „Имате поща” на моменти е завиждала за уюта, приятелството и контакта, които може да даде клиентът в малката книжарница. „От друга страна ние сме верига, която се старае да обслужи всеки и той да бъде посрещнат като специален клиент”. Според нея предимството на големите книжарници е, че имат страшно много литература. „Хубаво е да работиш и в малка, и в голяма книжарница, ако книгата и словото са в кръвта ти” казва Ели. „За 16 години в книжарницата съм видяла клиенти, с които сме станали приятели. Били са деца, след това са водели собствени си деца, а те вече идват и сами”, разказа любителят на книги.

Ели определено предпочита да чете книги пред това да гледа дадена история на филм. „Искам изборът да си е мой”, казваше Тодор Колев в „Опасен чар”, така че искам изборът да си е мой”, казва тя (бел.ред. смее се). Според нея човек може да избира и какви филми да гледа, но тя определено залага на книгите. В нейната практика е имала клиенти, които питат дали има филм към дадена книга, или книгата правена ли е по филм. Едно от нейните разочарования филм-книга е „Яж, моли се и обичай”. „Прекрасна книга, която на мен ми направи страхотно впечатление и филм, който изгледах едва на една трета”, каза тя. Все пак тя посочи и обратния вариант със „Странният случай с Бенджамин Бътън”. „Една малка книжка, кратка новела на Фицджералт, която на книга не представлява нещо кой знае колко интересно , но от него са успели да направят чудесен филм” отбелязва Ели. „Когато излезе „Великият Гетсби” по време на Оскарите и когато идваха хора, казваха „Кога излезе филмът, че има и книга по него?”, разказва тя за парадоксални случаи от нейната професионална история.

На въпроса чете ли българинът? Ели винаги е отговаряла „за българина не знам, но бургазлията чете определено”.