От 1 август Бургас няма да има обществен посредник. Градът остава без омбудсман след решение на местния парламент от 28 юни. Тогава съветниците приеха промени в Правилника за работата на обществения посредник, които на практика закриха позицията за неопределен период от време.

Всъщност поправките трябваше да избегнат зациклянето при избора на омбудсман, но реално оставиха стотици бургазлии без помощник във връзката си с институциите. Поправката, която закри позицията гласи:

 § 4. В чл. 12 след изречението: „Общественият посредник продължава да изпълнява правомощията си до встъпване в длъжност на новоизбрания такъв“ се поставя запетая и се добавя следния израз: „но за не повече от 4 години.“

В момента законът изисква новият обществен посредник да се избира с 2/3 мнозинство. Подобно мнозинство обаче от 9 години не може да събере нито един кандидат за обществен посредник в Бургас и сегашният омбудсман Таньо Атанасов продължава да изпълнява длъжността.

Поправките в Правилника ще влязат в сила след месец, до тогава Атанасов ще трябва да предаде всичките си документи и да освободи офиса. Само днес съдействие при него са потърсили четирима бургазлии. От началото на годината над 300 души са искали помощ от бургаския омбудсман за разрешаването на различни проблеми с институциите.

Какво ще се случи с жалбите на тези хора след 31 юли обаче не е ясно. Една от идеите беше в общинската администрация да има човек, който да приема жалбите. Това обаче е абсурдно, според Таньо Атанасов.

„Много от жалбите са свързани именно с работата на тази администрация. Как човек може да е сигурен, че ще получи помощ, след като трябва да се оплаче на колега на въпросния чиновник?“, пита омбудсманът.

Според него много кметове в страната не желаят независима институция да се намесва в работата им. Бургас е един от малкото градове, в които все още има обществен посредник.