19-годишният Георги Ненов в момента е изправен пред избора не в кой университет да кандидатства, а коя специалност иска да изучава. Възпитаникът на Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника в Бургас е лауреат от Националната олимпиада по класическо чертане и AutoCAD. Пълната шестица на състезанието автоматично му отваря вратите към всички технически институти в страната.

Георги си е избрал Техническия университет в София, но признава, че все още не знае какво точно ще следва. „Имат много хубави специалности. Това ми е проблемът. В момента избирам от 5“, разказва Жоро и признава, че всъщност това, което наистина го влече е гражданската авиация. Харесва му идеята, че ще може да пътува ако стане пилот.

Обмисля обаче, защото в Техническия университет може да се занимава и с това, в което наистина е силата му – чертането. В училище е изучавал чертане само в девети клас. След това е имал възможност да изучава и приложни и програмни продукти. Две години е част от кръжока на Милена Даскалова по класическо чертане към Професионалната гимназия.

Именно тези извънкласни занимания му дават шанс да участва в Националната олимпиада. Там отива с още две момчета от Механото. Валентин Станчев успява да изкара оценка от 5.50, а Камен Попов 5.75. Така момчетата вече са сигурни къде ще следват, защото резултатите им дават автоматичното право да бъдат студенти в Техническия университет във Варна. За олимпиадата по класическо чертане и AutoCAD на Георги му се наложило да разучава стара версия на програмата. В Механото възпитаниците работят с една от последните версии, тази от 2016 год., а изпитът се провежда с 10-години по-стара версия. „Наложи се да инсталираме на някои компютри AutCAD от 2006 год., за да могат да свикнат и с нея, но учениците се справиха“, разказва преподавателката им Милена Даскалова. Георги признава, че все още няма представа с каква диплома ще завърши.

Оценките никога не са били толкова важни за него. Притеснява се обаче за матурата. „С българският език нямах проблем, но есето малко ме затрудни. То не е като чертането и за това не съм уверен. Вторият зрелостен изпит беше по философия. Избрах го, защото там имам свобода да мисля и пиша“, обясни Георги. Освен над чертожната дъска, той заляга сериозно и над тренировките по водна топка.

Георги е част от националния отбор във възрастовата си група, а мнението на специалистите е, че е един от най-добрите вратари в България. Тийнейджърът обаче не мисли за спортна кариера. „Няма големи възможности за развитие тук. В Сърбия и Унгария има повече шансове за реализация, но не смятам, че съм на тяхното ниво“, обяснява той.

Лятото преди университета Георги ще прекара в Созопол. За втора година той ще е спасител. С туристите говори основно на английски, от 5 години учи и немски, а благодарение на работата си и контактите с летовниците вече говори и руски език. Спортните постижения биха позволили на Георги да следва и в чужбина. За сега обаче плановете му са да се реализира в България. „Знам, че там има качествено образование и стандартът на живот е по-добър, но аз се чувствам добре тук“, обяснява Георги.