Подлезите са най-екстремният етап в разходката на майка с количка. Много от тях в Бургас са недостъпни. „Има рампи, но те не са добре дообмислени. Те са страшен проблем, особено тези на Окръжна болница и Операта. На Операта естакадата е много стръмна. Преминах две места и след това се отказах“ обясни Жана, майка на почти шест месечно бебе.

Ана Михайлова е от Бургас, но живее в София. Според нея „Бургас е супер в сравнение със София. Навсякъде по главните улици е проходимо. В София не мога да изляза с количка, подлезите там са ужасни“, обясни майката на две годишния Мирослав. Тя също обясни, че не може да премине през подлеза на Операта. „Рампата там е невъзможна, количката не се вмества“, каза тя.

Често се налага майките с колички да се движат по шосетата на Бургас, защото тротоарите са напукани или на тях има паркирани коли в малките улици на града. Опцията за майка с количка е да мине по самата улица.

„Главните улици в Бургас са добре, но по-малките не са удобни за преминаване с детски колички“, обясни Жана. Според нея Бургас е един добър град за отглеждане на деца, но въпреки това среща трудности, когато излиза на разходка с дъщеря си. „Въпреки че главните улици са добре ремонтирани, част от тротоарите им нямат подходящо скосяване. Майка ми живее в к-с. „Възраждане“ и там е много трудно за преминаване с количка“, разказа младата жена. Тя обясни, че в централните комплекси има много паркирани коли по тротоарите и се налага да преминават по самата улица.

Гергана Димитрова, майка която живее в този комплекс допълва картината за разходка там. „Възраждане“ е много оживен и шумен квартал. Сега е лято и е пиков момент. Има много туристи и е претъпкано с коли. Видимостта е трудна и затова се оглеждам много добре преди да премина“, каза Гергана Димитрова. „Нещата не са в застой, има ремонти, но те се придвижват бързо във времето, за да може улиците да са достъпни“, допълни тя. „Всички спират на шосетата до кооперациите. Винаги има коли, затова просто ги заобикалям през улицата. Неизбежно е, защото „Възраждане“ е централно място“, обясни Гергана.

Според Ани, проблемът с напуканите плочки по тротоарите е причинен от корените на дърветата, които ги избутват. „Все пак има алтернатива. Гледали са да редуват улиците. Ако една не е оправена, друга е“, каза тя.

За Жана проблемен участък е и тясната ниша до Новата поща. „Изключително е неудобно, от едната страна има стълби, а от другата страна тясна ниша, като по средата й е забит пилон. На практика няма откъде да се мине и трябва много да заобикаляш“, обясни тя. Жана минава по улицата зад Новата поща, защото има много спрени коли по тротоарите и няма как да премине от другаде. „Разбирам шофьорите, особено в кварталите, където е гъстонаселено. Няма обособени места, където да оставят автомобилите си и се налага да ги спират по тротоарите, но ние пък няма откъде другаде да преминем освен по самата улица, което си е опасно“, допълни младата майка.

И трите майки казват, че шофьорите са толерантни с тях. „Шофьорите са толерантни и се съобразяват както на пешеходната пътека, така и когато се наложи да се премине по самата улица“ обясни Жана. Въпреки това е случвала и неразбиране. „Отивах на разходка към Морската градина и преминавах в к-с. „Зорница“ до 5 D киното. Там има голяма алея за велосипедисти, а отстрани саксии с цветя на едно заведение. Нямаше откъде да премина освен по велоалеята. Тогава един дядо с велосипед започна да ми бибитка и да се изнервя. Като има такава лента, не означава, че е само за тях“, разказа тя. „Хората са толерантни, внимателни и винаги спират“, допълни Гергана.

Наш репортер се разходи заедно с Жана, за да провери на място, кои са най-критичните места в центъра на Бургас.