Националният ансамбъл на България за жени спечели златния медал в многобоя на турнира за Световната купа по художествена гимнастика в Ташкент (Узбекистан), съобщи Gong.bg.

Възпитаничките на Ина Ананиева в състав Ренета Камберова, Цветелина Стоянова, Цветелина Найденова, Михаела Маевска-Величкова и Християна Тодорова вчера получиха оценка от 17.100 точки за съчетанието си с пет ленти от 17.100 точки, а днес бяха оценени със 17.750 точки на два обръча и три чифта бухалки. Така те събраха сбор от 34.850 точки. Днешната им оценка е най-високата в надпреварата при ансамблите.

Българките, които са световните шампионки от Измир 2014, се класираха за утрешните два финала. На второ място е Испания с 34.500 точки, а на трето Израел с 34.450 точки.

Невяна Владинова и Мария Матева също се представиха отлично и заеха съответно осмо и девето място в многобоя. Владинова е финалистка на топка и бухалки, а Матева - на обръч. Невяна Владинова получи вчера оценки 17.150 на обръч и 17.300 точки на топка, а днес 17.450 точки на бухалки и 17.250 точки на лента. Така тя събра сбор от 69.150 точки. Мария Матева има от вчера 17.500 точки на обръч, 16.700 точки на топка, а днес 17.250 точки на лента и 17.050 точки на бухалки. Тя има сбор от 68.500 точки.

Победителка в многобоя е рускинята Маргарита Мамун със сбор от 75.500 точки. След нея се нареждат Александра Солдатова (Русия) със 74.700 точки и Йон-Джае Сон (Република Корея) със 72.250 точки.

В надпреварата участват 31 индивидуални гимнастички и 10 ансамбъла.  Световната купа завършва утре с финалите на отделните уреди при жените и при ансамблите.

Снимка: Gong.bg