Ники Желев, който е само на 6 години, играе шах и матира баща си постоянно. Малкият бургазлия се явява на конкурси, жъне все по-големи успехи и не се връща без награда. Само преди година баща му Димитър Желев му показва таблата и фигурите, разказа пред Gramofona.com таткото. Постепенно Ники се заинтригува и малко след това отива на гости на дядо си. Дядо и внуче прекарват заедно един месец на село, където играят шах непрестанно.

Решението след това идва бързо-малкият е  записан в шахматния клуб „Бургас 64”. Първото му участие в турнир  е миналата година през декември. Тогава Ники грабва първото място за деца до 6 години за „Купа Бургас”. Малкият шахматист печели награда за най-добър млад състезател в Поморие, има награди от Айтос и Карнобат. Само за тази година бургазлийчето е участвало в 11 турнира.

Преди дни Ники участва в международния шахматен турнир в  Пловдив за купа " Тримонциум”. Той участва в Б турнира за деца до осем години, провел се в 7 кръга. Ники постига резултат от пет победи, едно реми и една загуба от състезател от Турция. С резултата заслужено спечели златен медал за момчета до 6 години, а в общото класиране за момчета до 8 години дели 2-4 място.

Освен Ники с медал в Бургас от турнира се завръща и Вики Златева.Тя също е възпитаник на същия клуб.

Треньорите на Ники са Желчо Желев и Димчо Господинов. Освен уроците по шах при тях, малкият играе популярния спорт и във Фейсбук.

Като всяко момче и Ники рита топка в детската градина, но изглежда шахът повече го влече. Амбициите на малкият шахматист са той да стане европейски шампион.

Следващият турнир, на който малкият състезател ще се яви, е турнирът в Бургас на Никулден. Той ще се проведе в хотел „Аква”.

Gramofona.com пожелава на Ники за имения му ден да спечели още един златен медал!