Проблемът не е дали ПП АБВ ще влезе в следващия парламент, а какво ще направи след това и какви процеси би могла да предизвика в страната след изборите. Това заяви в предаването „Здравей, България” по Нова телевизия зам.-председателят на партията Ивайло Калфин. Той прогнозира около 7-8 процента изборен резултат за АБВ и 20 – 25 депутати в новия парламент, пише Факти.бг.

Ивайло Калфин обясни, че разговорите за предстоящи партийни управленски коалиции неминуемо вкарват следващото Народно събрание в същата ситуация, която се намира в момента – с огромна конфронтация и липса на воля за така необходимите за страната промени в ключови сфери, като образование, здравеопазване, доходи на хората и т.н. Калфин отново подчерта необходимостта от това да бъде сключен национален договор за съгласие между политическите сили, независимо от партийната конфигурация в новия парламент. И това не означава коалиция, посочи той. Такова съгласие е необходимо за практическата реализация на реформите в държавата така, че те да бъдат усетени от гражданите. АБВ вече има разработен вариант на управленска програма, каза Калфин и посочи ключови пунктове в нея – промени в данъчната система, здравеопазване, образование. Той добави, че по всичките ключови политики партията вече има разписани конкретни идеи.

Калфин отново посочи нуждата от повече прозрачност в държавното управление. Той даде пример със случващото се в КТБ и припомни настояването на АБВ за външна експертиза по случая под ръководството на европейския банков орган. Тази експертиза може да анализира стъпка по стъпка работата на институциите, за да се види какво се е случило, обясни финансистът и добави, че това може да се случи много бързо, в съвсем кратки срокове.

Калфин е категоричен, че в страната ни проблемът е системен – той не е свързан просто със застрашаването на цялата банкова система, свързан е с недобрата работа на институциите, които са причина за преувеличаването на проблема. По негово мнение начинът на действие на свързаните институции по казуса КТБ е засилил проблемите, вместо да ги реши.

Според Калфин в случая с КТБ не става въпрос за случайност и води началото си от сблъсъка между двама бизнесмени  - Делян Пеевски и Цветан Василев. Той е категоричен, че в спора между двамата налице е и намеса на държавните институции, която намеса вместо да разреши проблема, го е задълбочила.