Хората, които набират или обучават други лица в тероризъм, както и самите "ученици" да носят наказателна отговорност. Това предвижда проект за промени в Наказателния кодекс, публикуван днес от Министерството на правосъдието. За обучителите и онези, които набират участници за терористична дейност е предвидено от две до осем години затвор, а за "учениците" – до 10 години зад решетките.

Затвор се предвижда и за онези, които преминат през границата на страната, за да участват в терористична дейност. За тази цел се въвежда нова алинея към чл. 108а от НК: "Който с цел да участва в престъпление по ал. 1 (тероризъм) излезе през границата на страната за държава, на която не е гражданин или постоянно пребиваващ; влезе през границата на страната или пребивава в нея, без да е български гражданин или постоянно пребиваващ в страната, ако за деянието не е предвидено по-тежко наказание, се наказва с лишаване от свобода до десет години."

Предлага се допълването на чл. 108а, ал. 1 НК (тероризъм) с онези компютърни престъпления, които прерастват в кибер-тероризъм – става дума за текстовете от 319б до 319г от НК.

До десет години затвор пък е предвидено за чужденци, които се подготвят на наша територия да извършат терористичен акт на чужда територия, както и за чужденците, които у нас участват в организации или групи, чиято цел е тероризъм.

Предлага се и допълване на съставите на престъпления, които откриват пътя към терористична дейност, като се обхванат случаите, в които се създават най-сериозни условия за извършване на терористични актове по чл. 108а, ал. 1, уточняват от министерството на правосъдието. За тази цел в състава по чл. 162, ал. 1 се добавя, че криминализираното с нея посегателство (проповядване или подбуждане към дискриминация, насилие или омраза) може да бъде извършено и на политическа основа, а в състава по чл. 164, ал. 1 от НК,  редом с проповядването, като форма на изпълнително деяние се инкриминира и подбуждането, при това не само към омраза, но и към дискриминация или насилие.

С оглед предотвратяване на пропагандата към престъпни посегателства на религиозна или политическа основа, са предложени изменения в чл. 162 и чл. 164 от НК. За наличието на съставомерна дейност е необходимо извършителят на престъплението по чл. 162, ал. 1 от НК, да действа с религиозен мотив или по политически съображения, е записано в мотивите към проекта.

Основната цел на промените в НК е да се ограничи потенциалната заплаха от тероризъм като се ограничи свободното движение на лица, пътуващи с цел подготовка, планиране или участие в терористични актове; ограничи свободното движение на лица, пътуващи с цел предостаявнето или получаването на терористично обучение; гарантира, че всяко лице, което участва в финансирането, планирането или подготовка на терористични актове или в подкрепа на терористични актове следва да бъда подведено под наказателна отговорност; ограничи възможността терористичните групи да създадат сигурно убежище, се казва в мотивите към проекта.

И още: "Указанията, съдържащи се в Резолюция 2178 на Съвета за сигурност на ООН от 24 септември 2014 г. налагат пресичане на острата и нарастваща заплаха, наложена от чуждестранните терористични бойци - лицата, които пътуват до държава, различна от държавата им на произход или обичайно местопребиваване, с цел подготовката, планирането или участие в терористични актове или предоставянето или получаването на терористично обучение. Те създават и необходимостта от създаване на надежден наказателноправен механизъм за защита от действията на тези, които по какъвто и да е начин, директно или индиректно, събират средства с намерението да финансират пътуванията на посочените по-горе лица, а впоследствие и реално ги финансират."

 

 

Източник: Правен свят

Снимка: novatv.bg