„Още при приемането на държавния бюджет за 2014 г. многократно при дебатите заявявахме, че той е нереалистичен и няма да бъде изпълнен. Желанието за осигуряване на ресурс за непрозрачни и със съмнителна ефективност разходи, доведе до безотговорно планиране на приходната част на бюджета, и повишаване на дефицита близо до максималните позволени от закона нива. Предизборните заклинания, че управляващите знаят как да преборят контрабандата и да гарантират приходната част на бюджета бързо бяха забравени, а безпринципните кадрови назначения в приходните администрации и най-вече Агенция „Митници” доведоха до изоставане в приходите от акцизи и ДДС под нивата от 2013г. Най-тревожното е, че управляващите не признават, че поставят страната в нестабилна ситуация. Трябва да се избегнат всички рискове от финансов срив на държавата”. Това заяви народният представител от ГЕРБ-Бургас Диана Йорданова в пленарна зала по време на дебатите, свързани с актуализацията на бюджета.

Тя коментира, че данните от приходните агенции по отношение на дефицита са много тревожни - в края на май той е близо 890 млн. лв. Съпоставено с май 2013, имаше излишък от 45 млн.лв. „Управляващи от БСП не искат да признаят своя крах в тази област и логично не искат актуализация. Ако съпоставим процента събираемост, тя е сходна, а по онова време миналата година сегашното управление настояваше за актуализацията, извършена през август 2013-а година. Ще се наложи служебното правителство да работи без ликвидни средства. Само в рамките на юни приходите от ДДС и акцизи на агенцията изостават със 152 млн. лв. спрямо прогнозно заложените за месеца. Така очакваното неизпълнение на данъчните приходи ще бъде между 700-900 млн.лв . Не трябва да забравяме и необходимостта от осигуряване на допълнителен трансфер за НЗОК – 225-328 млн.лв. (0,3-0,4% от БВП). А при най-консервативна оценка минималният допълнителен дефицит, който ще се наложи от управлението на оперативните програми, е в размер на 500 млн.лв”, коментира  Диана Йорданова.

Народният представител заяви още от трибуната, че в страната продължава да се отчита дефлация – по данни на Евростат тя е 0.3%, а според националната статистика минус 0.4%. „Задържането на ниските нива на инфлация сериозно засяга икономическия растеж. това води до индикации за увеличаване на дълга. НС трябва да реши да вдигне лимита на този дълг, за да бъде осъществено финансиране по определени дейности, а това може да стане само с допълнителен дълг от поне 5 млрд, който трябва да бъде емитиран от служебния кабинет или следващото правителство. Така например трябва да да се предвиди не по-малко от 1,5 млрд.лв. за подпомагане на Фонда за гарантиране на влоговете, тъй като средствата в него не са достатъчни, за да покрият обезпечените вложения в КТБ (3,64 млрд.лв. спрямо 2.1 млрд.лв. налични във фонда)”, заяви бургаският депутат.

Според нея твърденията, че фискалният резерв нараства до 8 млрд. лв е поредната опорна точка и причината не е в спестовността на правителството, а в поемането на нови дългове.

„Истината е, че в момента в депозитната сметка на правителството в БНБ има 6,5 млрд. лв., а в търговските банки са оставени 1,5 млрд. лв. Въпросът обаче е, че 4,15 млрд. лв. от тях са дългове, а не спестени средства. До края на годината предстоят три големи плащания по настъпващи падежи – през септември, октомври и ноемрви. Като вземем предвид това и още други факти от сегашното ниво на фискалния резерв трябва директно да се извадят 3.5 млрд. лв. Така излиза, че хазната всъщност разполага с малко под 4 млрд. лв. По закон обаче в края на годината фискалният резерв трябва да е минимум 4,5 млрд. Ето защо лимитът на дълга трябва да се вдигне сега, за да има по-голяма гъвкавост и посрещане на социални и други бюджетни плащания”, категорична бе Диана Йорданова.