Зимното часово време предполага по-добра адаптация на децата в българските училища. То е по-подходящо за тези, които пътуват по-дълго до училищата си. Това мнение изрази пред Дарик Ели Тричкова, началник на отдел „Организационни дейности“ в дирекция „Организация и контрол“ на образователното министерство.
На европейско равнище се обсъжда промяна в регламента за определяне на лятно и зимно часово време. ЕК предложи от следващата година да отпадне сезонната смяна на часовото време и всяка от държавите членки на ЕС да реши кое време ще прилага като постоянно.

 В нашите географски ширини по-правилно е да въведем зимното часово време, смята Ели Тричкова от просветното ведомство. "Част от учениците пътуват до средищните

училища и тази връзка при пътуването да може да се осъществява през светлата част на деня", аргументира се тя. Преминаването към стандартното астрономическо време, което е за нашите географски ширини, според експертното ни мнение ще предизвика по-малко неудобство и промени в ежедневието на децата, изрази становище тя.  
 
За зимно часово време е и директорът на Селскостопанската гимназия в Садово Димитър Йорданов, най-вече заради това, че учениците там учат на едносменен режим.
 
"Предвид това, че нашето училище е само на една смята, за нас е по-доброто, по-разумното да сме на зимното часово време, защото когато децата тръгват на училище, ще бъде повече време по-светло, а сега тръгват, когато е тъмно", каза той. Който и вариант да се избере, той няма да е подходящ за училищата, които са двусменен режим, смятат експертите.