Станахме спонсори на държавата, каза по-рано днес ветеринарният лекар от Айтос д-р Петьо Николов. Той има 25-годишен трудов стаж и е убеден, че разбирателство между Български ветеринарен съюз и Българска агенция по безопасност на храните няма. Д-р Николов е недоволен от утвърдената с решение на Министерски съвет тарифа, по която той и колегите му извършват услуги на животновъдите.

Ветеринарят се оплака от многото разходи, които има, за да върши работата си. Набързо изчисли, че вземането на кръвни проби от 500 животни например, които в момента държавата заплаща по 0.80 стотинки, струва 400 лева. Вакутейнерът е на стойност 200 лева. Проблемите с ниските тарифи обаче не свършват дотук. След вземането на пробите те трябва да бъдат отнесени до лаборатория, която в Бургас е закрита. Най-близката е в Сливен. „Не мога наведнъж да закарам всичките проби. Правя го по няколко пъти, а това ми струва пари. Защо ни ощетяват?”, пита ветеринарят.

Той се грижи за 2500 овце и около 1200 крави, като обслужва район и в Руен. За общинската лечебница там Николов лично е броил 3 500 лева, за да не падне и керемида от нея.

„А сега какво? Готови са да ни кажат: „Довиждане, докторе!”, възмущава се още Николов.

Негов колега пък се чуди как сега например руенска община, в която има 42 села и двама общински лекари, ще извърши прегледи по животните във връзка съ заболяването „син език”. В отговор на запитването по-рано днес шефът на регионалната агенция д-р петър Пачев каза, че ще се действа спрямо обстановката. Ветеринарните лекари искат връщане на цените от 2013 година, които драстично са намалени сега.