„Публикуването в интернет е една добра възможност, но хората трябва да знаят за това и да търсят информация, ако искат да участват в обсъждането на бюджета на дадена Община“, коментира в Бургас Гергана Жулева – изпълнителен директор на програмата за достъп до информация. Тя и ръководителят на правния екип представиха в града новостите в Закона за достъп до обществена информация. Те бяха приети вчера на второ четене от Народното събрание и предстоят да бъдат обнародвани в държавен вестник.

От екипа коментираха, че община Бургас е от отличниците, тъй като е сред първите администрации, които публикуват широк кръг от информация на своята интернет страница. „Новостите в Закона са доста, но две са най-основните групи – с едната се подобрява достъпът до обществена информация като се набляга на електронния, забранява се на администрациите да изискват от гражданите електронни подписи на заявленията, подадени по електронна поща, задължават се да предоставят информация в електронен вид, защото това досега не бе заявено категорично“, обясни пред Gramofona.com Александър Камъшев – ръководител на правния екип на ПДИ.

По думите му след промените ще се създаде платформа за електронен достъп, на която да се публикуват заявленията, решенията по тях и необходимата информация. „Има и подобрение в режима за повторно използване на информация. Той предполага ползване на цели бази данни. Това е относително евтино за хората и за фирмите.Когато имаме засилен електронен достъп, хората не се налага да пътуват. Например досега, ако на някой му се налага да използва обикновена информация от МВР, тя се препраща към 28-те областни дирекции и гражданинът трябва да ходи във всяка една от тях, за да си получи документите, да подписва протоколи, да плаща стотинки. Това си е огромен разход и утежняване“, обясни още Камъшев. Той поясни, че ще можем да правим справки в имотния и търговския регистри, както и в кадастъра. Хората, които не използват компютър, ще могат да получават копия от тези документи.