Мощни резачки бръмчат в сутрешните часове из карнобатските гори. Бракониери натоварват в каруци необходимата дървесина и се оттеглят тихомълком от местата за сеч. Това разказа за Gramofona.com шефът на Държавно Горско стопанство в Карнобат Мишо Жеков.

В мига преди залавянето им, контрабандистите светкавично разпускат конете от каруците, яхват ги и побягват в неизвестна посока. За полицаите и горските остава само прахта в очите от копитата на конете, както и пълните с кютюци каруци.

По думите на Жеков борбата с незаконната сеч не е от сега, а от отдавна.

Той коментира, че понятието безразборна сеч не му е известно. „Не е така масово, както се говори. Нарушения има. Получаваме различни сигнали. Те са най-вече на лица, идващи да събират дърва с каруци. Това се случва през отоплителния период, когато местното население има най-голяма нужда от дърва“, обясни Жеков.

Той допълни, че разпределените кубици дървесина за семействата не стигат. Поради липса на пари местните не се задоволяват с това, което имат и не могат да поръчат още кубици.

При една от акциите по залавяне на крадци на дърва, контрабандистите използвали и други хитрини. Докато пристигнела техника, която да конфискува каруца, натоварена с дърва, бракониерите откачали гумите на превозното средство. След това обявявали, че талигата е открадната.

41 души работят в Горското в Карнобат. На лов за бракониери се движат по двама служители, на които се пада да обходят 1500 хектара. Жандармерия идва на помощ, когато набезите се извършват в сутрешните часове, а в горите бродят лица с повече от десет каруци. Резултатът от секретните постове е  конфискация на бусове, коне и каруци.

Решение на проблема от Горското в Карнобат са намерили след разговори с прокуратурата. От месец горските агенти влизат в дворовете на къщите заедно с полиция. Те проверяват произхода на дървесината. Мярката по думите на директора на Горското имала положителен ефект.

Хората все повече се притесняват от това какви дърва ще хвърлят в кюмбетата си и спирали да купуват от крадците. Те пък от своя страна продават с около десет лева по-евтино. Печалба има при плащане на по-големи количества дървесина.

В заключение Жеков отхвърли и твърденията, че наводненията са в следствие на премахнатите дървета. По думите му залесяването с млади дръвчета не е спирало и горските са тези, които се грижат за гората.