Изложба „Спасените реликви на Аполония” показаха тази вечер в Археологическия музей в Созопол. В експозицията има над 200 находки, които бяха разкрити по трасето на мащабния проект на общината- Водния цикъл.

„Спасителните разкопки по проекта за „Воден цикъл” обхващат широк археологически период от миналото на Созопол- от V век пр. Хр. до ХII век сл. Хр. Последната ни структура е част от еднокорабна църква с много погребения в нея. Сред най-уникалните находки са така наречените теракоти-глинени фигурки, които представят момчета и мъдреци от афроамерикански тип. Имаме момче, което държи свитък или рога на изобилието.  Другите интересни съдове  са тези с чернофигурна украса, особено единият, който представлява уловна сцена. Има и гутуси(бел. ред. Върху раменете – украса от радиално разположени волути върху червен фон. Гутусите (биберони) се поставяли в гробовете на малки деца). Гутусите за първи път се срещат в Аполония“, разказа пред Gramofona.com археологът Явор Иванов- ръководител на спасителните проучвания в Созопол.

Особено интересен е скелетът,  с намерените до него фигури, който за първи път се показва. Акцентът в изложбата е водосъбирателното съоръжение, което за първи път се експонира в Европа. То стана известно като „антична тоалетна“.  Целият питос(бел.ред. голям древногръцки съд) е изправен и е монтирана антична тръба, която излиза от него.

Сред находките има и животинска кост, с врязана геометрична украса от V век пр. Хр. По цялата й дължина има геометрини знаци  с точки и цифрата 5, което в Питагоровата система е числото на зрелостта.

„Всички находки са важни, но мисля че 10-15 са най-важни за България. Направената от нас световноизвеста теракота-жена пече хляб е най-представителната находка в изложбата. Има и други теракоти на седящи богини, две отделни с петел. Представили сме и керамични съдове-„калпис“, допълни още археологът.

Той е изключително удовлетворен от спасените находки при проучванията. Наесен Иванов каза, че с пълна сила продължават откриването на нови находки. Старт на експозицията даде зам. кметът на морската община Петя Чапевова. Тя подари красиви букети на Явор Иванов и на шефа на Археологическия музей Димитър Недев. На откриването присъства и проф. д-р Казимир Попконстантинов. През август 2010 година на остров ”Св. Иван” край Созопол археологът проучвайки древния манастир ”Св. Йоан Предтеча”, бяха открити  частици от мощите на Св. Йоан Кръстител.

Уникалните реликви  ще останат в музея до края на годината. Дали ще бъдат показани някъде другаде предстои.