Липсата на дрехи и обувки, както и ранните бракове, спирали ромите от училищата. Отпадането на учениците от учебните заведения било комплекс от мотиви, обясни пред Gramofona.com Петър Малинов- регионален координатор на „Амалипе“ за Югоизточна България.

„Обикновено посочват липсата на добра обезпеченост. Понякога ги вземат в тях за да извършат дейност, от която да печелят пари. Друга причина, която не се споменава е това, че децата изпитват страх след завършването си, че няма да намерят полагащото си място в обществото“, обясни Малинов.

Според него ромската общност, а и не само тя има нужда от време, за да премине през прехода от патриархалния начин на живот към модерния.

По данни на образователното министерство от началото на годината в Бургаско за първи срок са отпаднали 345 деца от училище. Малко по-зле са нещата в Сливен- над 400 деца. Двете цифри взети заедно правят капацитета на едно

средно голямо общообразователно училище. Цифрите са тревожни, счита Малинов. „Това са децата, които след десет години би трябвало да са основната сила на труда“, заключи той.

Днес в Регионалния инспекторат по образование се организира областна научно –практическа конференция на тема „Интеркултурното образование като средство за намаляване отпадането на ромските деца от училище“.

Целите на конференцията са:

· да покаже добри практики по Програма „Намаляване на отпадането на ромските деца от училище“;

· да разшири пространството за популяризиране на добри практики и иновации, приложими в българското училище;

· да обогати педагогическата общност със съвременни методи на работа с ученици, родители и институции за обхват и намаляване отпадането на ромските деца от училище;

· да даде на училищата научна подкрепа за развитие в последващи учебни години.