Българо-шведска инвестиция постави началото на изграждането на новата икономическа зона на Айтос. Тя ще се намира близо до новооткрития цех за обработка на морски продукти „Almar Seafood“. Предприятието вече набира скорост и работи от началото на месеца.

То ще даде хляб на 250 души, голяма част от които вече са наети в производството, каза изпълнителният директор на смесената фирма Ивайло Русинов. Той е изпълнителен директор и на „Атлантик“АД, която се занимава с внос и износ на риба.

Русинов благодари за съдействието на община Айтос в лицето на кмета Васил Едрев за реализирането на инвестицията и на местните институции, свързани с пускането на цеха. За отварянето на производството са изхарчени 1,6 милиона евро.

Това е най-голямата инвестиция от 25 години насам, каза кметът Едрев. В Айтос не остана нито едно работещо предприятие през последните години и това е довело до обезлюдяване на района. С новооткрития цех кметът се надява да даде тласък на идеята за създаването на икономическа зона на Айтос и този българо-шведски инвеститор да доведе след себе си и други.

За да привлече бизнеса, кметът Васил Едрев обясни, че общината има стратегия за създаването на подходящ климат. Част от тази стратегия е и изграждането на добра комуникация в района на новооткрития цех. Там минава и пътят към Карагеоргиево и Тополица, чиято рехабилитация започна преди няколко дни. За този път Айтос получи един милион лева от републиканския бюджет. Това е една от най-важните общински пътни артерии.

Чуждата компания, която има участие в айтоския цех, за първи път работи с български партньор, каза Ивайло Русинов. Производството ще е насочено само за износ за Германия, Холандия, Дания и Швеция.

Идеята е дейността да бъде разширена двойно догодина, ако капацитетът бъде запълнен, допълни още Русинов. Друг любопитен момент ще е използването на чужди социални модели на шведския работодател. Става въпрос за организирането на уикенди за забавления за семействата на служителите в цеха. Тъй като „работи най-добре този, който се забавлява“.