Церемонията по награждаването на победителите в международен конкурс за най-добрите млади учени в Европа се състоя днес във Варшава, съобщиха от Европейската комисия.

Общо 110 изследователи на възраст между 14 и 20 години представиха своите проекти. Те се състезаваха за наградите в 26-ия годишен конкурс на Европейския съюз за млади учени (EUCYS).

Победителите получиха парични награди на обща стойност 62 500 евро, както и пътувания с научна цел.

Българският представител математикът Петър Милков Гайдаров спечели втора награда.

Трите първи награди, всяка от по 7000 евро, спечелиха Жоао Араужо от Португалия за проекта A natural characterization of semilattices of rectangular bands and groups of exponent two, Мариана Гарсия и Матилде да Силва от Португалия за проекта Smart Snails и Лубош Воздецки от Чехия за проекта Rolling Friction.

Тази година вторите награди бяха връчени на участници от Ирландия, България и Словения за оригинални проекти в областта на математиката и химията.

С трите трети награди бяха отличени проекти от Литва, Великобритания и Германия.

В конкурса бе връчена и награда за международно сътрудничество за най-добрия проект на участници от страни извън ЕС - САЩ, Канада, Китай, Нова Зеландия, Южна Корея и Швейцария.

Наградата, подчертаваща ползите от международното сътрудничество в областта на научните изследвания, бе спечелена от Ерик Шертенлайб от Швейцария за проекта "Jet and Film - On the interaction between a laminar jet and a soap film".

В конкурса бяха представени 77 проекта от 36 страни - държави от ЕС, асоциирани страни и други страни извън Общността.

Всички проекти вече са отличени с първа награда в съответната област в научни конкурси, организирани във всяка страна. Темите на проектите обхващат биологията, физиката, химията, компютърните и обществените социални науки, околната среда, математиката, материалознанието, инженерните науки и медицината.

Тазгодишното жури бе председателствано от Хенрик Аронсон от Гьотеборгския университет и в него участваха 18 учени от различни страни и области на науката.

Конкурсът на Европейския съюз за млади учени е създаден от Европейската комисия през 1989 г., за да насърчава сътрудничеството и обмена между младите учени и да им се предоставя възможност да работят под ръководството на най-изтъкнатите изследователи в Европа.

 
Източник и снимка: vesti.bg