Бюджетът на НЗОК за 2016 г. е с балансирано салдо. За здраве са предвидени 3,2 млрд лв., а размерът на здравната вноска се запазва 8%. Касата ще има резерв от 300 млн. лева. Това реши парламентът, който одобри парите за здраве на второ четене, пише Novini.bg.

Най-горещите дискусии в зала предизвика заложеното в бюджета лимитиране на дейности. Според опозицията лимитирането изкривява модела на здравно осигуряване, препятства свободния избор на пациента на лечебно заведение.

"На базата на този порок и към момента има неразплатена дейност и то на база извършени медицински услуги, каза депутатът. Освен това предпочитаните и добри болници ще бъдат наказани с лимитирането", заяви Тунчер Кърджалиев от ДПС. Колегата му Хасан Адемов добави, че лимитирането винаги е било пречка за адекватното лечение на пациентите.

"Лимитиране на обеми по лечебни заведения означава, че сме стигнали до дъното на здравната реформа. Това са напъни да се включим в предварително зададе ресурс и да симулираме реформа, а не да подкрепяме българските пациенти", смята депутатът.

Същата позиция застъпи и БСП. Червеният Емил Райнов подчерта, че за "догодина освен лимити по стойност ще има и по диагнози. По-лошо от тове е само да се разпределят и обемите дейности до конкретни лекари". Министърът на здравеопазването Петър Москов обясни в рамките на дебата за лимитирането на обемите дейности и цени за медицинска помощ, че Българският лекарски съюз договаря стойностите с Касата, а обемите на дейностите се договарят чрез Националния рамков договор. Обемът ще се разпределя на ниво районни здравни каси, успокои Москов.

Докато траеха дебатите, някои сайтове тиражираха информация, че с малочислено присъствие в залата, депутатите от РБ де факто бойкотират министър Петър Москов. Това бе категорично  опровергано и от депутати от блока и от гласуването.

Догодина в НЗОК се очаква да влязат 3,2 млрд.лв., от които от вноски - 2,1 млрд. от вноски и 14 млн.лв. други приходи и помощи. Трансферите за здравно осигуряване са в размер малко над 1 милиард лева. МЗ ще финансира разходите за лекарства, ваксини и определени здравни дейности с 24 млн.лв. Касата се планира да похарчи 3, 2 млрд. лв., гласуваха депутатите. От тях текущите разходи са 2,9 млрд.лв. за персонал - 32 млн.лв. и за административна издръжка - 11 млн.лв.

"Въпреки увеличените пари, без да бъде демонополизирана касата няма да постигтем по-добър резултат", заяви депутатът от ДПС Хасан Адемов. Той критикува разпределението на средствата- 20,5% от разходите са за извънболнична помощ. 47, 8% за болнична помощ, а за лекарства са 27%. Той припомни, че здравният министър неколкократно е заявявал, че идеята на реформата е част от дейностите в болнична помощ да се изместят към извънболнична помощ, което не се случва. Емил Райнов от БСП пък попита: „Нали всички сме наясно, че когато пациентите нямат необходимите талони за изследванията, пациентите влизат в болница. Какво пречи да завишим парите за изследвания, за да може тези неща да се правят в извънболничната помощ?".