Промените в Изборния кодекс ядосаха десните партии. Една от основните поправки, които вбеси десните е високият праг на преференциите, който вече е заложен. Това, според мнозина обезсмисля мажоритарния елемент в изборите и ни връща във времето на партийните листи. Част от представителите на десните партии в Бургас се събраха, за да обявят защо са против поправките.

„Цялата работа е, ако може да няма преференция, да няма машинно гласуване. Най-хубаво е аи ко няма избори. Освен това изборите са много скъпи. Диктатурата е най-евтината. Това искат всички - и ГЕРБ, и БСП, които са двете страни на една монета, а и техните слуги от ДПС и патриотите. Диктатура направете, поне да знаем срещу какво протестираме”, коментира общинският председател на ДСБ Иво Баев.

Според него поправките на практика премахват преференциите. „ГЕРБ козируваха на ДПС и ги махнаха. Очевидно е, че вече не им трябват преференции. Явно управляващите се съмняват в своите хора и ще подреждат листите така, както си искат.“

Баев напомни, че отдавна вече управляващите са въвели практиката преди избори да прекрояват Изборния кодекс. „Това е, за да им служи удобно и накрая го превърнаха в една хартия, която е за изхвърляне“, допълни Баев.

Той е и категорично против в секционните избирателни комисии да се назначават неграмотни хора. „В СИК се правят най-тежките нарушения, за това е много важно там да има знаещи и подготвени хора, трябват и външни наблюдатели“, обясни още Баев.

Именно възможността за опорочаване на вота според него е и причината машинното гласуване да не се въведе в пълна степен.

За общинския председател на ДБГ Живко Табаков голям проблем е и ограничаването на възможността да се обжалват избори при съмнение за фалшифициране на вота.

Увеличената квота за мажоритарния избор пък означава, че кандидатите няма да имат мотив да се съревновават по време на кампанията.

„За тези местни избори в Бургас ще са необходими около 1600 преференциални гласа, за да има разместване в листата. През 2015 год. бяха необходими 110 гласа. Разликата е голяма. Аз като кандидат за общински съветник съм го изпитвал.

Имах една от най-големите преференции, а не успях да събера 1600 гласа. Това означава, че както бъде подредена листата, така ще се влиза в Общинския съвет“, коментира Табаков.

Според него поправките на Изборния кодекс приближават България към Венецуела.

Колегата му от ДБГ Стоян Грозев също смята, че ограничаването на преференциите връща изборите във времето на партийните листи.

„При тази ситуация депутати или общински съветници ще бъдат хора избирани с по 50-60 гласа реално, а хората с хиляди гласове ще остават извън преброяването. Кой ще избираме – партийния функционер или личностите?  Ако си силен, нима би приел в демократична държава такива промени? Това е признак на диктатураи  тоталиризъм“, категоричен е Грозев.

 

За Даниела Божинова от „Зелените“ поведението на управляващите е арогантно.

„През 2016 год. на референдум ясно над 2,5 млн хора показаха, че искат мажоритарен избор. Ние поискахме нещо повече от преференция. Сега какво се получава?

Над 2,5 млн българи показаха, че искат да избират личности, а отпадна и малката преференция и пак се връщаме към партийните листи“, коментира Божинова.

 

 

 

За Владимир Дуков от „Да, България“ електронното гласуване, което управляващите отново отложиха се е доказало успешно при вътрешния вот за евроизборите, които в партията направиха преди дни.

„Бъдещето е в електронното гласуване, категорично. Имаше неуспешни опити за атаки в реално време, а това наистина дава гаранция, макар че нашите избори бяха на експериментално ниво.“

За десните в Бургас поправките в Изборния кодекс са далеч от демократичните.